pais

Andmise rõõm ja saamise rõõm

on Esmaspäev, 07 Detsember 2020. Posted in Arhiiv

Helping others is the way we help ourselves.
Ophra Winfrey
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 7.detsembril kell 18:00
Andmise rõõm ja saamise rõõm.
 
2006  vallutas maailma kultusfilmiks saanud dokumentaal “The Secret”, õpetades positiivset mõtlemist rakendades oma elus ohjasid enda kätte haarama.  Lühidalt tutvustas see maailmale külgetõmbeseadust, mille kohaselt meie mõtted loovad meie maailma ja see, millest me mõtleme, defineerib lõpuks meie elu reaalsuse kogemuse. Mis sellele järgnes, on kõigile Lektooriumi osalistele hästi teada ja erinevate nurkade alt palju tähelepanu saanud. 
 
Seekord vaatame paar kuud tagasi ilmunud uut “osa”. Mängufilm The Secret: Dare to dream 1 h 47 min.
 
NB! Subtiitrid on Inglise keelsed!
 
Järgneb aruteluring, kus vaatame olukordi, kus oleme kellegi elus selleks inimeseks, läbi kelle tema universumisse paisatud taotlused ja soovid selle elukogemuse reaalsuseks saavad. Vaatame ka veidi tagasi ja tuletame meelde, jagame, kuidas kellegi jaoks universumi baasseadus- külgetõmbeseadus tema elu kas teadlikult või mitteteadlikult juhtinud on ning kuidas keegi on selle seaduse praktikas rakendamises meistriks saanud.
 
***
Inimene võib tegeleda kõige automaatsega- magada, süüa, seksida, töötada... Loomalikul tasandil ei ole tal eriti valikuid.  Keha on loomne ja loodus on selle õigesti programmeerinud- inimene ei saa loomalikus maailmas eriti midagi muuta.  Kui tal kui loomal oleks vaba aeg, kasutaks ta seda ainult enda kahjustamiseks... Loomaliku tasandi tegemistele ilmneb tähendus alles siis, kui inimene leiab tähenduse oma elule. Tähendus ei väljendu inimese loomalikul tasandil. Keha ei saa väljuda loomalikult tasandilt, aga "mina" saab. On võimalik tajuda oma Mina tasand kõrgemal- vaimses maailmas. 
Inimest ei ole võimalik veenda egoismist loobuma. Egoismi ei saa võita... teda saab ainult parandada. Loodus ütleb, kuidas: olen õnnelik sellest, et teine inimene on õnnelik. Kui seda seadust rikume, meid pekstakse. 
 Iga rakk on egoistlik, kuid mõistab, et selleks, et elada, tuleb olla organismile kasulik. Inimeses peab sündima mõte, et ta on osa tervikust ja peab õppima armastama. Sellega tõmbame enda poole kõrgema armastuse jõu ja see muudab meid. 
"Mina" jääb pärast siitilmast minekut alles, tegele selle lihvimisega, mitte mateeria ja muu loomalikuga.  
Järgmisel tasandil teadvustad endale oma loomuse nõrgad kohad, aga sul ei ole nende parandamiseks enam midagi võimalik teha. Saad aru, et on maailmas palju ilusat, aga sinu loomuse piiratuse tõttu puudub sul sellele ligipääs. Praegu on võimalik kasvada. Lõpuks ka võimalik ennast "endast" välja rebida ja elada ainult praeguses hetkes.
Inimese vabadus seisneb eelkõige oma egoismist ülesaamises. See, mis sind täiega valitseb, peab hakkama sulle alluma. 
Tõuseme loomaliku tasandi egoismist inimliku egoismi tasandile. See on juba vaimne tasand. Järgmistel põlvkondadel säilib side vanematega vaid siis, kui esinevad mingid ühised vaimsed eesmärgid. Kui inimene leiab oma elusihi, saab ta ühineda sarnase sihiga inimestega, et seda ellu viia. Vanemad ja lapsed e.loomalik osa ei puutu siin asjasse. Oluline on Looja avastamine ja teadvustamine... see on omavahelise sideme ja armastuse teadvustamine. Kui ühist eesmärki ei leita, ei seo lapsi ja vanemaid miski.
Viirusejärgses maailmas oskavad inimesed näha mateeriast läbi. Materiaalse ega staatuse põhjal ei anta enam hinnangut. Vaadatakse läbi prisma, mis temast kui inimesest tolku võiks olla. Kuidas ta saab aidata ühiskonnal liikuda ühinemise suunas. See, kes oma kasulikkust ühiskonnale oskab välja tuua, saab ühiskonna poolt ka vääriliselt hinnatud. Väärtuslikuks saab inimene, kes endast annab, ühendab, selgitab, juhib, edasi nügib... ühiskonna kui ühtse hinge suunas. 
  -Mihhail Laitman
***
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk
© 2021 MTÜ Lektoorium.