pais

Arhiiv

Armastus, kõiksus

Esmaspäev, 21 Detsember 2020 18:00

Armastus, kõiksus
Kõik me sünnime armastuse jaoks, see on olemise põhimõte ja selle ainus eesmärk.
Benjamin Disraeli
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 21. detsembril kell 18:00

Armastus, kõiksus.
 
Lektoorium on jällegi armastuses. Seekord veidi teises võtmes.
Parim, mida loomake saab teha, on elada loomakesena, kes on igati kooskõlas looduse ja Kõiksusega.
Võrreldes paljude inimeste eluga tundub loomade maailm vägagi arukana.
Loomad ei ole läinud oma allikast nii tohutult kaugele, nad ei ole langenud vormidega samastumise lõksu nagu inimesed.
Võrreldes neurootilise inimesega on iga loom juurdunud oma olemusse. Ta elab täielikult iseendana, püüdmata olla keegi teine.
Suurem osa loomadest elab mõttevabas seisundis.
Paraku ei ole inimese saatuseks tagasi loomaseisundisse vaibuda.
Meil tuleb tõusta mõtetest kõrgemale.
Vabaneda mõttemasina ülemvõimu alt, mõtlemise ohvriks olemisest.
Kasutada mõtlemist siis, kui see on tarvilik.
Kui elu esitab väljakutse ehk praeguses hetkes toimub mingi sündmus,
peitub lahendus avaras erksa tähelepanu seisundis, kus ei ole mõtteid ega hinnanguid.
Sina Kõiksusena vaatled tekkinud olukorda erksas elusas vaikuses.
Sündmus saab endale Sinu täieliku tähelepanu, selles vaatluses toimetab kõrgem intelligents.
Erksa vaikuse ruumist kerkib spontaanne liigutus või mõte, mis juhatab asjakohaselt tegutsema. -Eckhart Tolle
 
Arutelu inspireerib Eckhart Tolle videoseminar „Vaikuse toomine igapäevaellu“
(Eckhart Teachings 2004, 96 min., eestikeelsed subtiitrid)
 
Ants Võrumaalt tuleb ka läbi.
Kokkusaamine kestab 4-4,5 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk 

Andmise rõõm ja saamise rõõm

Esmaspäev, 07 Detsember 2020 18:00

Helping others is the way we help ourselves.
Ophra Winfrey
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 7.detsembril kell 18:00
Andmise rõõm ja saamise rõõm.
 
2006  vallutas maailma kultusfilmiks saanud dokumentaal “The Secret”, õpetades positiivset mõtlemist rakendades oma elus ohjasid enda kätte haarama.  Lühidalt tutvustas see maailmale külgetõmbeseadust, mille kohaselt meie mõtted loovad meie maailma ja see, millest me mõtleme, defineerib lõpuks meie elu reaalsuse kogemuse. Mis sellele järgnes, on kõigile Lektooriumi osalistele hästi teada ja erinevate nurkade alt palju tähelepanu saanud. 
 
Seekord vaatame paar kuud tagasi ilmunud uut “osa”. Mängufilm The Secret: Dare to dream 1 h 47 min.
 
NB! Subtiitrid on Inglise keelsed!
 
Järgneb aruteluring, kus vaatame olukordi, kus oleme kellegi elus selleks inimeseks, läbi kelle tema universumisse paisatud taotlused ja soovid selle elukogemuse reaalsuseks saavad. Vaatame ka veidi tagasi ja tuletame meelde, jagame, kuidas kellegi jaoks universumi baasseadus- külgetõmbeseadus tema elu kas teadlikult või mitteteadlikult juhtinud on ning kuidas keegi on selle seaduse praktikas rakendamises meistriks saanud.
 
***
Inimene võib tegeleda kõige automaatsega- magada, süüa, seksida, töötada... Loomalikul tasandil ei ole tal eriti valikuid.  Keha on loomne ja loodus on selle õigesti programmeerinud- inimene ei saa loomalikus maailmas eriti midagi muuta.  Kui tal kui loomal oleks vaba aeg, kasutaks ta seda ainult enda kahjustamiseks... Loomaliku tasandi tegemistele ilmneb tähendus alles siis, kui inimene leiab tähenduse oma elule. Tähendus ei väljendu inimese loomalikul tasandil. Keha ei saa väljuda loomalikult tasandilt, aga "mina" saab. On võimalik tajuda oma Mina tasand kõrgemal- vaimses maailmas. 
Inimest ei ole võimalik veenda egoismist loobuma. Egoismi ei saa võita... teda saab ainult parandada. Loodus ütleb, kuidas: olen õnnelik sellest, et teine inimene on õnnelik. Kui seda seadust rikume, meid pekstakse. 
 Iga rakk on egoistlik, kuid mõistab, et selleks, et elada, tuleb olla organismile kasulik. Inimeses peab sündima mõte, et ta on osa tervikust ja peab õppima armastama. Sellega tõmbame enda poole kõrgema armastuse jõu ja see muudab meid. 
"Mina" jääb pärast siitilmast minekut alles, tegele selle lihvimisega, mitte mateeria ja muu loomalikuga.  
Järgmisel tasandil teadvustad endale oma loomuse nõrgad kohad, aga sul ei ole nende parandamiseks enam midagi võimalik teha. Saad aru, et on maailmas palju ilusat, aga sinu loomuse piiratuse tõttu puudub sul sellele ligipääs. Praegu on võimalik kasvada. Lõpuks ka võimalik ennast "endast" välja rebida ja elada ainult praeguses hetkes.
Inimese vabadus seisneb eelkõige oma egoismist ülesaamises. See, mis sind täiega valitseb, peab hakkama sulle alluma. 
Tõuseme loomaliku tasandi egoismist inimliku egoismi tasandile. See on juba vaimne tasand. Järgmistel põlvkondadel säilib side vanematega vaid siis, kui esinevad mingid ühised vaimsed eesmärgid. Kui inimene leiab oma elusihi, saab ta ühineda sarnase sihiga inimestega, et seda ellu viia. Vanemad ja lapsed e.loomalik osa ei puutu siin asjasse. Oluline on Looja avastamine ja teadvustamine... see on omavahelise sideme ja armastuse teadvustamine. Kui ühist eesmärki ei leita, ei seo lapsi ja vanemaid miski.
Viirusejärgses maailmas oskavad inimesed näha mateeriast läbi. Materiaalse ega staatuse põhjal ei anta enam hinnangut. Vaadatakse läbi prisma, mis temast kui inimesest tolku võiks olla. Kuidas ta saab aidata ühiskonnal liikuda ühinemise suunas. See, kes oma kasulikkust ühiskonnale oskab välja tuua, saab ühiskonna poolt ka vääriliselt hinnatud. Väärtuslikuks saab inimene, kes endast annab, ühendab, selgitab, juhib, edasi nügib... ühiskonna kui ühtse hinge suunas. 
  -Mihhail Laitman
***
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Teadlikud lähedased suhted mitme partneriga.

Esmaspäev, 23 November 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 23.novembril kell 18:00:
Teadlikud lähedased suhted mitme partneriga. Kuidas jõuda avatusel, aususel, autentsusel, hoolivusel, toetamisel, siirusel, armastusel põhineva teadliku suhteni mitme lähedase partneriga? Kuidas need toimimas hoida?
 
Tavapäraselt arvatakse, et kui jutt on avatud suhetest, siis ilmselt käib see nii, et mees käib naistes, et rahuldada on vajadust seiklemise, uudsuse, seksi järele. Võibolla põgenetakse koduste väljakutsete eest või käitutakse lihtsalt lapsikult ja toorelt. Võib ka nii olla. Üldine arvamus tundub olevat, et avatud suhe on midagi sellist, kus igaüks teeb seda, mis pähe tuleb, siis kui tahab. Seksitakse paljude partneritega ning tõenäoliselt on oma paarisuhe karile jooksnud ja probleeme palju. Missugune on tegelikkus?
 
Vähe räägitakse toimivatest avatud suhetest, ning sellest, kui hästi need meie elu toetada võivad.
Sellised suhted on kindlasti olemas. Teadlikud avatud harmoonilised suhted, kus põhisuhte mõlemad pooled on teineteisega väga heas kontaktis, on reaalsus. Õnnelikud, hoitud ja austatud saavad olla kõik pooled - ka põhisuhte-välised inimesed.

 

Kuidas jõuda avatusel, aususel, autentsusel, hoolivusel, toetamisel, siirusel, armastusel ja mõistmisel põhineva teadliku suhteni mitme lähedase partneriga? Kuidas need toimimas hoida nii, et kõik osapooled on hoitud?

Tundub, et see algab iseendast. Kõigepealt peaksime me kõiki neid kvaliteete arendama iseendas. See algab täielikul aususel põhinevast suhtest iseendaga. Ma ei saa endale enam valetada. Alustan enda aksepteerimisest sellisena, nagu ma olen. Pean õppima ennast armastama, endast hoolima, ennast tundma nii heas kui halvas, oskama endaga veedetud aega hinnata ja nautida. Tean, et teen vigu ja proovin alati veidi paremini ning toetan ennast selles protsessis. Hoolitsen enda keha ja vaimu eest. Hoolitsen suhte eest iseendaga ning see peegeldub ka välismaailmas, kus proovin alati parimal võimalikul moel hoida ka suhteid teistega. 
 
Kui mu suhe iseendaga on suures plaanis välja kujunenud, stabiilne, tasakaalus, selge, suuresti konfliktivaba, saan ma hakata suhtestuma ka välismaailmaga ausal ja autentsel viisil.
Saan luua olemuslikul tasandil uusi lähedasi ja pikaajalisi sõprussuhteid inimestega, kellest väga hoolin, ning need võivad areneda ka väga sügavateks. Minimaalselt nii sügavateks, kui mu suhe iseendaga, kuid ilmselt koostöös veel sügavamateks. Saame aidata seda laadi usalduses ka teineteisel jõuda uute taipamisteni iseenda kohta, kasvades olemuslikult paremateks inimesteks. Nendes suhetes on tihtipeale palju hoitust, lähedust ja intiimsust, kuid mitte tingimata seksi. 
 
Olles samaaegselt pikaajalises suhtes ning tuues ühisesse maailma kas kolmanda ja/või neljanda või siis omapäi leides lähedase, kellega mõtteid, tundeid ja intiimsust koos kogeda, võime avastada tunnetuslikul tasandil uusi maailmu,  muutunud teadvuse seisundites saada taipamisi enda kohta ning leida elu väljakutsetele lahendusi seal, kus tavapärased lahendused ei tööta.
 
Arutelu inspireerimiseks ja konteksti loomiseks vaatame filmi “Vicky Cristina Barcelona” 2008 1 h 34 min, eestikeelsed subtiitrid.
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Intiimsus

Esmaspäev, 16 November 2020 18:00

Ole armastusest kõrvuni joobunud, kuna armastus on ainus, mis tegelikkuses eksisteerib. Tõeline intiimsus tekib seal, kus üks annab armastust ja teine võtab seda vastu"
Rumi
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva sõnumi seminariruumides esmaspäeval 16.novembril kell 18:00: Intiimsus.
Seekord piilume teki alla. Arutleme, kui oluline on intiimsus suhtes, kas füüsiline lähedus peegeldab suhte tegelikku olukorda. Seksuaalsuse ja sensuaalsuse teemad on intigeerivad, aga sageli vürtsitatud ka häbi või süütundega.
  Kuidas luua suhet, kus mõlemad partnerid tunnevad ennast rahuldatult? 
Räägitakse, et mehed ja naised on erinevatelt planeetidelt, kas tõesti on meeste ja naiste vajadused lähisuhtes niivõrd erinevad? 
Kui tunned, et see teema kõnetab just Sind, siis tule kindlasti. Tulla võid üksinda, partneri või sõbraga. 
Arutelu inspireerimiseks soojendavad teema üles Eliia, Rait ja Peeter.
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
Kohtumiseni,
Eliia Laats
Rait Reemets


Peeter Lepisk

5278539

Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?

Esmaspäev, 09 November 2020 18:00

Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?
Hakka iseendaks, siis pole Jumal ega Kurat enam tähtsad.  
Tingimustes, kus südame soovid võivad saada sinu olemuse reaalsuseks,
koguneb vägi, mida miski ei suuda hävitada.
Siis lähed tagasi ellu ja kohtud seal jõududega, mis juhatavad sulle kätte sinu koha.
-Georgi Gurdžijev
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva sõnumi seminariruumides esmaspäeval 9.novembril kell 18:00:
Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?
 
Inimene ei ole kunagi väga pikalt sama, kes ta oli eile, kuu või aasta tagasi.
Arutledes teemade üle, mille üle oleme justkui alles arutlenud, käib jutt hoopis teisest asjast, kuna me ise ei ole enam samad. Pidevalt täiustuvad isiksus ja olemus, ideaalis samas tempos, annavad meile järjest suurema võime näha sügavamale ja selgemalt. 
 
Katkend raamatust “Imelise otsingul”, Pjotor Uspenski, Eesti Transpersonaalne Assotsiatsioon, 2013
 
“Vahel, kuigi väga harva, ja mõnikord, kui seda kõige vähem oodatakse,
osutub inimese olemus täiesti täiskasvanuks ja arenenuks isegi arenemata
isiksuse korral ning sel juhul ühendab olemus kõik, mis inimeses on tõsine
ja tõeline.
Kuid nii juhtub väga harva. Tavaliselt osutub inimese olemus primitiivseks,
metsikuks ja lapsikuks või lihtsalt rumalaks. Olemuse areng sõltub tööst iseendaga.
Väga tähtis moment töös iseendaga saabub siis, kui inimene hakkab
tegema vahet oma isiksuse ja oma olemuse vahel. Inimese tõeline `mina`, tema 
individuaalsus, võib kasvada ainult tema olemusest. Võib öelda, et inimese
individuaalsus on tema olemus, suureks kasvanud, küps. Kuid olemusele kasvu-
võimaluse andmiseks tuleb enne nõrgestada pidevat survet, mida talle avaldab 
isiksus, sest olemuse kasvu takistused on isiksuses.”
 
Arutelu inspireerimiseks ja taipamiste jagamiseks vaatame filmi
Gurdžijevi eluteekonnast “Meetings with remarkable men” 1979
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Eneseteostus

Esmaspäev, 02 November 2020 18:00

For what is a man, what has he got?
If not himself then he has naught
To say the things he truly feels
And not the words of one who kneels
-Paul Anka
*
Kui inimesel pole iseennast, pole tal mitte midagi.
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 2.novembril kell 18:00:
Eneseteostus
Abraham Maslow' järgi asub eneseteostus inimvajaduste hierarhia püramiidi kõrgeimal tasemel. Enne seda on vaja rahuldada füsioloogilised vajadused, saavutada turvatunne, rahuldada armastus- ja kuuluvusvajadust ning pälvida tunnustus. Peep Vain on eneseteostuse kohta kasutanud väljendit „oma potentsiaali realiseerimine“ pidades silmas enda annete välja arendamist ning parimate võimalike tulemuste saavutamist. Samuti kasutab ta väljendit „saada iseenda parimaks versiooniks“. https://edasi.org/31177/peep-vain-eneseteostus-kui-liikuv-marklaud-keset-elu/
Enamasti peetakse eneseteostusest rääkides silmas kõrget ametialast või loomingulist professionaalset taset. Kas see on põhjendatud ja piisav? Millist väärtust loob eneseteostus? Kas eneseteostus on nö.“asi iseenesest“ või peaks/võiks täielik eneseteostus looma mingisugust olulist väärtust? Ehk peaksime hoopis rääkima eneseteostusest Inimesena? Mida võiks sisaldada oma maksimaalse potentsiaali realiseerimine Inimesena? Tegelikult on neid eneseteostusega seotud küsimusi veel palju. -Terje Saame esmaspäeval kokku ja proovime üheskoos esitada õigeid küsimusi ning leida neile ka vastuseid!
 
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Terje Oden
Peeter Lepisk

Milline on hästi toimiva suhte valem ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?

Esmaspäev, 26 Oktoober 2020 18:00

«Õige armastus pole suuteline kõnelema, sest tõeline tunne avaldub pigem teos, kui sõnades.» William Shakespeare
Lektooriumi aruteluõhtu täna, esmaspäeval 26.oktoobril kell 18:00 Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides: 
 
Milline on hästi toimiva suhte valem  ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?
 
Mis on mõnusas harmoonias toimivas suhtes, mis voolavalt meid igapäevaselt saadab, teisiti? Kuidas ikkagi osadel see nii hästi välja tuleb? Miks paljudel juhtudel suhted lagunevad? Kas tänapäeval pingutatakse vähe või pingutatakse vales kohas, et ühist loomist hoida? Mida teha, kui väärtused isiklikul tasandil muutuvad ja tekib tunne, et meil pole enam miskit koos teha? Mis tegelikult meie sisemaailmas toimub? Kas oleme tegelikult kaotanud sideme iseendaga või oleme vastupidi just rohkem valinud hoopis iseennast? Kas on vaja suhtest loobuda, kui valime uuesti iseennast?
 
Pikutan siin oma magamistoas, on esmaspäeva hommik. Mu armastatu on just tööle läinud, ning tunnen meeletut tänulikkust, et ta minu elus olemas on. Mõtisklen kõigi nende katsumuste üle, mis me koos ületanud oleme ja kuivõrd palju meie suhe sügavamaks ja tugevamaks on kasvanud. Teineteise mõistmine on jõudnud uuele tasaemele. Peale 10 aastat kestnud kooselu, peale lõputut leppimiste ja mitteleppimiste  jada, tundub kõik oluline lahendatud olevat. Elame harmoonias. Lähen sukeldun ka ise oma töistesse tegemistesse ja uuesti kohtume omavahel juba õhtul.  Kallistame teineteist, võtame veidi aega iseendale, jagame päeval toimunut ja sellest saadud taipamisi, jagame oma elu. Poeme koos teki alla, kaisutame ja uinume, et uus päev ühist loomingut saaks uue energia pealt toetust.
 
Mitte muidugi alati. Igal mündil on ka teine pool.
 
Päeva peal on omajagu kogunenud. Ei saa isegi aru, et mis mul viga on, kuid tunnen, et Ma ei ole päris mina ise. Miskit on nihu, kuid aru ei saa. Õhtul kohtudes on õhus tunda elektrit. Taipan, et tegelikult tundsin seda intuitiivselt juba päeval. Mõlemad oleme väsinud ja kurnatud. Oma sisemaailmast üles kerkinud rajud tunded või mõtted on õhtul kohtudes harmoonilise suhte äkitselt suureks orkaaniks muutnud. Ütleme teineteisel asju, mis teevad haiget, oleme külmad ja hoolimatud, ning igal pool mujal tundub parem olevat. Magama minnes väldime kontakti, haudvaikus ruumis on küllastunud külmadest õhuvoogudest. Uinume raskusega, üks ühel pool voodi serva, teine teisel pool. Hommik algab raskusega…
 
Tundub, et paljudel meist mööduvad aastad konfliktide saatel. Järjest väheb tahetakse konflikte ja samas pinged kogunevad. Energia koguneb ja vallanduvad orkaanid muutuvad järjest võimsamateks. Meie mikromaailmas tekib globaalne kriis. Kriis, mis on oma olemuselt suurim väljakutse suhtele üldse. Mööduvad aastad ja kuidagi tuleme sellest läbi. On see siis mingis pimedas usus, et tunneli lõpust hakkab lõpuks valgus paistma või on meil hoopis visioon ja teadmine, et nii asjad käivadki. Orkaan on vaibunud ja troopikas loodus lokkab.
 
Aga mida teha, kui suhe on justkui laiali läinud. Üks pool on kodust ära läinud, varad on jagatud, lapsed on jagatud ja möödas on võibolla, et isegi juba 3 aastat, siis kuna see lõpp tegelikult käes on? Mõnikord unustame, et koos loodud reaalsusel, mis on kestnud 5, 7, 10, 15, 20, 25 aastat, on tohutult suur väärtus. Ehk isegi kõige suurem väärtus üldse peale armastavat, hoolivat ja autentsest suhet iseendaga. Tundub, et tegelikult on üks kriisi osa see, et laseme kõigest olevast “korraks” lahti, taastame oma suhte iseendaga ja ennast leidnuna saame ka koos jälle edasi minna.
 
Arutelu inspireerimiseks vaatame filmi “P.S. I love you”(2007) https://www.imdb.com/title/tt0431308/?ref_=fn_al_tt_1 
 
Tuleme kokku, kuulame hoolega teisi ja jagame ehk ka veidi oma lugusid, taipamisi ja kogemusi :)
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Õige mees ja hea naine.

Esmaspäev, 19 Oktoober 2020 18:00

Õige mees tahab heale naisele õiget head teha.
Õige mees teeb seda, mida hea naine tahab.
Hea naine tahab õiget asja.
-Andres Luure armastuse-filosoofiast
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 19.oktoobril kell 18:00

 

Õige mees ja hea naine.

 
Õhtu peaesinejateks on seekord kohalolijad ise.
Soojenduseks vestlevad Rait ja Peeter sellest, mis hakkab toimuma siis, kui kokku saavad õige mees ja hea naine 
ning missuguseks kujunevad suhted siis, kui pole õiget meest ega head naist.    
Seejärel kuulame meeste mõtteid ja taipamisi sellest, missugune on nende arvates üks hea naine.
Lõpuks räägivad naised oma arvamustest ja tähelepanekutest selle kohta, missugune on üks õige mees.
Järgneb aruteluring.
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk
 

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?

Esmaspäev, 12 Oktoober 2020 18:00

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Selleks, et paigal seista, tuleb üha kiiremini joosta.
-Alice
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 12.oktoobril kell 18:00
Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Häälestumist  ja jagamisväärseid taipamisi inspireerib armastusfilm "Milleks unistused võivad saada"? (What dreams may come) 1998, 109 min., eestikeelsed subtiitrid.
Minu armastus on kõikvõimas alles siis, kui ma ei proovi sellega maailmu endale meeldivaks muuta, vaid suudan armastada ISEGI SELLIST ebatäiuslikkust. Ja täiest hingest.
Järgneb aruteluring.
Kohtumine kestab ca. 4 tundi.
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10-15€
 
***
Juba tundub, et olen päris heas kohas ja siis avastan, et panen endale päris korralikult puid alla. Märkan rohkem seda, kus eksin ja vähem seda, kui miski õnnestub.Tundub, et enesearmastusest on asi väga kaugel, kui sisemine kriitik mind sellisel määral nüpeldab. Võti tundub olevat leppimises sellise endaga,  nagu ma parasjagu olen. Leppimisest, aktsepteerimisest ja lubamisest on palju juttu olnud, kuid mis see tegelikult tähendab ja kuidas see käib?
Enesearmastust otsides vahtisin kuude kaupa peeglisse, kuid märkasin, et positiivsed afirmatsioonid ei  toimi, vaid kasvatavad hoopis viha ning mu sisemine hääl muutus veelgi valjemaks ja selgemaks. Väljendamaks seda, et lõpeta endale valetamine. Midagi sa ei armasta ennast!
Ehk leiame teeotsa iseennast hindama, väärtustama ja kes teab, ehk isegi armastama, luues selleks ühise vestlusõhtu, kus saame turvalises keskkonnas jagada kogemusi ja taipamisi enesega parema suhte loomisest ja selle hoidmisest.
-Rait  
***
Kuidas ma saan aru sellest, et armastan?
Eelkõige muidugi iseennast, sest ennast armastamata on "teiste" armastamine üks teesklus ja pettus...
Kas armastan just sellisena, nagu praegusel hetkel olen, mis ei tähenda seda, et enam ei ole kuhugi kasvada ja peaksingi sellisel kujul armastusväärseks jääma. 
 Kõigepealt tuleks kasvada päriselt mõistma seda, et väline maailm peegeldab minu sisemist maailma, ma näen välises iseennast. Siis saan muuta iseendas seda, mis välises maailmas mulle ei meeldi ja kasvada armastama praeguse hetke iseennast. Siis saab väline maailm mulle näidata minu kasvamist.  
  Jumalat, Loojat, Loodust, Teist Inimest... on võimalik kasvada mõistma just sellisena, nagu ta minu elus avaldub ja armastama teda kui iseennast.  
 Armastusele seatavad tingimused ja piirangud annavad vihjeid selle kohta, kui sügavale armastama olen jõudnud ja missuguses suunas edasi liikuda.   
  Mis tunded ja mõtted kerkivad, kui põrnitsen peeglist vastu vaatavale tüübile silma sisse ja ütlen talle "armastan Sind"?  
Kas saan ütelda, et armastan ennast, kui on mingid eluvaldkonnad või elusündmused, milles toimunut või toimuvat ma omaks ei võta, neid ignoreerin või nendest vabaneda püüan?
Rahulolematus ja ohvriseisund on armastuse  voolamise takistusteks. Ma ei ole oma haavade ohver. Haavad, sealhulgas ka lapsepõlvehaavad, on teeviitadeks, mis juhatavad märkama olulisi eluvaldkondi, mille tasakaalustamise ja tervikliku omaksvõtmise läbi saan kasvada lapsikust armastajast täiskasvanud armastajaks. 
  Täiskasvanud armastaja ei sea oma armastusele piiranguid ja tingimusi. Ta vastutab oma elu eest ise. Ta kohtab armastusega kõike, mida sisemised ja välised maailmad talle pakuvad. Loob, hoiab ja purustab, rõõmustab, kurvastab ja vihastab- armastusega.    
Ma ei pea olema ilus, armas ja hea ja..., selleks, et olla armastusväärne versioon iseendast.
Armastan heas ja halvas, õnnes ja õnnetuses... . Ma ei ole küll kogu aeg õnnelik, aga ma ei ole kunagi õnnetu.
Jah, minugi maailmas toimub ärritavaid sündmusi... Võibolla on need selleks, et mind proovile panna - kas isegi sellises olukorras suudan säilitada armastuse?
Kas isegi niisugust ennast suudan armastada?
Peeter

Kuidas luua endale oma unistuste elu? Kuidas saada seda, mida ma tahan?

Esmaspäev, 05 Oktoober 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 5.oktoobril kell 18:00:
Kuidas luua endale oma unistuste elu? Kuidas saada seda, mida ma tahan? 
Millistel juhtudel juhivad sedalaadi küsimused meid kõige tähtsamast hoopis kõrvale ja avastame ennast aastaid hiljem väga nukrast kohast. Või vastupidi, näiliselt väga rikkast kohast, sees aga tühi tunne kraapimas.
Tahaks öelda, et hinges on meie teekonna juhatus olemas ja seda tuleb jälgida ning igasugune unistamine põhjustab lõpuks kannatusi, kuna seab tingimusi õnnelikuks olemisele. Vaatame aga veidi sügavamale.
Unistamine, visualiseerimine, eesmärkide seadmine, taotlemine, manifesteerimine, ... need tunduvad olevat ühiseks nimetajaks millegile, mida võib ilmselt nimetada omale parema tuleviku loomiseks. 
Rohkem kui 10 aastat tagasi käis kulutulena maailmast üle film The Secret, mis andis selge valemi, kuidas oma ellu luua seda, mida sa tahad.
Vaatame kuidas täna 10 või rohkem aastat hiljem asjalood on. Mis on faktiliselt muutunud ja kus keegi oma elus praeguseks on.
Kui unistame asjadest, soovime nende realiseerumist tulevikku, visualiseerime neid sinna ja usaldame selle protsessi universumi kätte ( mõned jumala hooleks, mõned kõrgema jõu hooleks jne.), siis ehk peaks teadvustama, et võibolla on mündil kaks poolt... Saame oma soovitu, kuid loome kuhugi ka kannatust ja kaost. Enda maailma tekib näiliselt palju kraami, kuid mis kaugemal juhtub?
Aga mis juhtub siis, kui hakkame unistama oma ellu teistsugust inimest, uut kaaslast, paremat sõpra, toredamat töökaaslast? Keegi on ju ka meie taotluse teises otsas. Kas unistus suurest armastusest ja selle taotlemisest oma ellu toob koos uue imelise kaaslasega, kes lõpuks kohale ilmub, ka kannatuse õuele? 
Kas innustunud loometegevus võib osutuda hoopis võõra manifestatsiooni tagajärjeks või kaasnähtuseks?
Millistel juhtudel kõik klapib kõrgema juhatusega ning millistel juhtudel me kannatust juurde loome?
Ja mis juhtub veel siis, kui hakkame unistama paremast kogukonnast, riigist, ühiskonnast, maailmast, universumist. Kohati usume, et suudame oma taotluste ja parema maailma kujundamise soovidega luua ilusama, parema ja kergemat elu pakkuva maailma, kus kõrgema teadlikkusega ühiskonnas elava indiviidi eksistents muutub armastusest, hoolimisest ja kõrgeimast eetikast läbi põimunult paradiisi-laadseks kogemuseks. Paradiis maa peal sündigu! Samas igapäevane pilt ja tagasiside reaalsusest annab vihjeid hoopis ühiskonna kõigi väärtussüsteemide kokkukukkumisest ja üldse kogu maailma kaosesse liikumisest. Kas selle põhjuseks võib olla loomise maagia, mida lapsik ja egotsentristlik ühiskond meelevaldselt, enesele kahjusid teadvustamata on kasutama hakanud ja sellest tulenevalt meeletu kiirusega maailma kaosesse paisanud?
 Ehk on see liialt karm eeldus, kuid tundub, et oleme avastanud võimsa vahendi reaalsuse loomiseks, kuid see on justkui sattunud kohati valedesse kätesse. Oleme avastanud endas looja, kuid tundub, et liiga vara. Reaalsuse loomise seadused on sattunud justkui täiskasvanud laste kätesse, kes maagia koolis käinud pole ning põneva loodusseadusega meelevaldselt ringi käivad. Kas kuskil on ka maagia kasutamise ohutus-abinõude raamat, kus on kirjas näiteks eeldatav vanus ja kogemus, nõuded teatud tasemeni arendatud teadlikkuse suhtes või on eelduseks hoopis teatud võlukunsti-koolide läbimine, shamaanilt pärimuse ja pühitsuse saamine? Ehk on nii, et see pole igaühele ette nähtud ning varasemalt hoiti neid maagia valdkonda kuuluvaid  teadmisi põhjusega saladuses? 
Sisetunne ütleb, et see info, mis maagiaga mässamiste tagajärgedest räägib, on ka olemas.
  Kuidas seada elusihti nii, et unistuste kõrval jääks ruumi ja kohta ka terviku tajumisele ning tagantärele ei oleks piinlik oma lihtsameelsuse üle?  
Jätame ruumi ka variandile, et antud teema ja sellele võetud vaatenurk võib ka olla lihtsalt elava ettekujutlusvõime vili ja tegelikult on maailmas kõik hästi ja see liigub paremuse ja järjest täiuslikuma korrastatuse taseme poole. Käimas on loomulik kõrgemasse teadvusesse kasvamise protsess, meie kõigi paremaks hüvanguks.
Aruteluring kestab 3-4 tundi.
Soovitav osaluspanus 10-15€
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.
Päikest igasse hetke,
Rait 

Miks tekivad raskemad meeleseisundid? Kuidas nendega toime tulla?

Esmaspäev, 28 September 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 28.septembril kell 18:00

Miks tekivad raskemad meeleseisundid? Kuidas nendega toime tulla?

 

Kui igapäevaselt on pilt üsna klaar, mõtted on pigem selged, elus on parajalt rõõmu ja energiatase on hea, siis äkitselt juhtub, et leiame ennast olukorrast, kus pea on otsas paks ja klaar meeleseisund on asendunud meeltesegadusega. Mõningatel juhtudel on isegi mälu maru kehvaks muutunud ja segaseks muutunud ka arusaam sellest, kes  või mis ma nüüd olen. 

 

Esoteeriliset maailmavaate nurgast saaks seda kirjeldada kui kukkumist kõrgemalt energitasemelt madalamale. Kas selle põhjustame meie ise või on see seotud väliste teguritega alates teiste inimeste seisunditest, mis meid mõjutavad... kuni kosmiliste protsessideni välja. Kas oleme sattunud kellegi manipulatsioonide haldusesse, keegi on meid energeetiliselt rünnanud... või oleme ise mingi vea teinud. Ahnusest, rumalusest või kirest haaratult... .  

 

Kuidagi me igal juhul sellest jälle taastume ja läheme eluga edasi, kuni järgmise korrani, mil see seisund meie tavaelu pea peale keerab. 

 

Lisaks kaasneb sellega meeleolude muutus nukrameelsusest depressiooni välja. 

 

Jagame kõik koos oma kogemusi, lugusid ja lahendusi keerulistest olukordadest välja tulekuks.

 

Osaluspanus 10-15 EUR

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.


Päikest igasse hetke,
 
Rait Reemets
mob. 52 01 970

Kas lugude kuulamine tervendab meid?

Esmaspäev, 14 September 2020 18:00

Elulood, edulood ja teistmoodi lood ehk selle suve lood.
 
Lektooriumi lugudeõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 14.septembril kell 18:00
Kas lugude kuulamine tervendab meid?
 
Kui kuulame oma sõpru, tuttavaid ja kaugemaid inimesi, gurudeni välja, võime märgata midagi olulist, mis aitab meid meie teekonnal edasi. 
Sinugi lugu, keeruline või lihtne, kuid ühiselt hoitud ruumis välja räägitud, võib muuta teise inimese elukurssi.
 
Kevadest on möödas terve suve jagu aega.
Loodetavasti on igaüks meist vahepeal oma teekonda käies
saanud uusi taipamisi või on vanad kusagilt sügavalt esile tõusnud...
...kogenud midagi omapärast, avastanud ennast olukordadest, mis on senise maailma pea peale pööranud... 
...märganud ennast tegemas miksit uut moodi, leidnud endas mõne omaduse paranemise...
...kasvanud suuremaks, võimsamaks...
või hoopis nüpeldada saanud või väiksemaks jäänud.
 
Mis iganes see ka pole olnud, on see olnud kindlasti väga oluline. 
 
Eriti oluline tundub olevat 
toimunu ja iseenda sammhaaval lahti mõtestamine, protsessi sõnastamine ja vormimine oma looks. Ja selle loo väljarääkimine.
 
Lugusid räägivad Liisi, Peeter, Jaan, Rait ja teised.  Loodetavasti ka Sina. Kui Sulle meeldib kuulata, tule kohale, sest ilma sinuta ei saa lugusid rääkida. 
 
Arutelu inspireerib filmi asemel mõnus soe kakao. 
 
Lauale  võib tuua miskit lahedat söögipoolist.
 
Tule ja loo koos meiega
 
Osaluspanus 10 kuni 15 eurot olenevalt sisetundest.
 
 
Suurima lugupidamisega,
Rait Reemets
mob. 52 01 970

Karmas hulpida või oma õnne valada - selles on küsimus

Esmaspäev, 21 September 2020 18:00

Kõik, mille tõttu pole Sa kõikjalolev heatahtlik olend, kuulub karma juurde ja sellest võib kahtlusteta vabaneda.

- Ingvar Villido.

 

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus

esmaspäeval 21.septembril kell 18:00

Heliseva Sõnumi seminariruumides Gildi 3 teisel korrusel

 

Karmas hulpida või oma õnne valada - selles on küsimus.

 

 Mis on karma ja miks selles hulbitakse? 

Mis on õnn ja kuidas seda valatakse? 

Kuidas vabaneda karma mõju alt ja elada teadlikku ning tasakaalustatud elu?

Arutelu inspireerib põnevate raamatute autor ja kirjastaja, iidsete kultuuride ja elu saladuste uurija INGA RAITAR.

 

 Elu karma väljendub su praegustes iseloomujoontes, mis toodavad praeguse elu olukordadega kokku puutudes häid või halbu tagajärgi. Eelmises elus tehtud teod on praeguses elus tajutavad su käitumist käivitavate alateadlike impulssidena.

Iga kogemus, mis sulle elus osaks saab, on sulle vajalik ja kasulik. Iga jõuliselt su elu pahupidi pöörav kogemus annab sulle võimaluse midagi ebaolulist elust välja puhastada ja samas selle protsessi käigus omandatud teadmised uue, väärtusliku kogemusena talletada. Seda kogemust omades seejärel maailma paremaks muuta aidata.
Mitte kunagi ei tasu loota, et keegi teine teeb sinu elu sinu asemel korda. Iga inimene maamunal tegutseb oma elust lähtuvalt. Seega ei tee mitte keegi mitte kunagi sulle midagi halba (ega ka enamasti midagi head) vaid ajab mingit oma asja, mida sina siis saad kas sulle heaks või halvaks kasutada.
Aga et valida oskaks, tulebki olla teadlik. Märgata protsesse - nii süsteeme kui inimesi - käivitavaid tegelikke põhjusi. Alles siis otsustada, kas soovid neid põhjusi oma tuleviku tagajärgedeks või mitte.

 

Teod ei ole head ega halvad. Kavatsused võivad olla. Kurjuse energia kood sa ise oma mõtetega kuhu iganes oma elus. Kui sa võtad asju nende endina, saad neid kasutada nii nagu nad on. Oma tegusid teadlikult valides tekib võimalus vabaneda karmilisest ettemääratusest. 

 Kui oled teadlik, saad valida - nii lihtne see ongi.

 

Meie võimalused, mida oma eluga enda poole tõmbame, annavad meile pildi meie olemusest. Meist igaüks elab endast lähtuvas reaalmaailmas. Lugusid võib jutustada sadu, kirjanikuna tean palju lugusid. Aga on olemas loodusseadused. Neid ignoreerides jõuame tasakaalutusse. Ning vaid idee, et tasakaal on kuskil olemas, meie elu konkreetse ja reaalsena tasakaalu ei vii. Aga kui meie elu POLE reaalses tasakaalus, tekitab ta tasakaalutust ka suures pildis. Ning siis hakkab kõik see, mida me tekitame, meile mõjuma - vastavalt sellele, mis meist välja tuleb.

Kui sinus pole tasakaalu pole ka Universumis sinu jaoks tasakaalu. Muidugi on Universum ise jumalikus suures plaanis harmooniline aga selles ju point ongi et kui sinu elu seda tegelikult ka, mitte ainult ettekujutuslikult pole, siis no polegi. Sa ei saa luua, kui su elu pole sinu enda poolt reaalselt balanssi elatud.

Tasakaal sisemise ja välimise vahel on sinuga alati kaasas, ükskõik, kuhu sa ei läheks. Tasakaalutus tekib siis, kui üritad olemasolevat mitteliigutades ikkagi liikuda. Sisemus kisendab, et tahaks muutust, tasakaalu, tervikusse, ent ego ütleb – ole turvaliselt paigal, sest tundmatu hea on ohtlik… Siis ollaksegi mistahes paigas paigast ära.

Vajadus harmoonia, suhete, ilu, läheduse, soojuse, helluse, mõistmise järele on meis kõigis. See vajadus on tegelikult sinus igas hetkes olemas olev rahu, armastus ja õnnelikkus, mille sa oled katnud sadade "eluliste vajadustega", kuid mis ometi sinus pidevalt esilepääsu otsib. Hetkes, kus kohtad ilu selle sõna tegelikus tähenduses - harmoonia ja kooskõlana terviku kõigi osade vahel, võib kohale jõuda taipamine: kui ise ei loo muutust, siis ei muutugi. Kvaliteetne elu on su enda looming.

Elukvaliteet pole millegi juurdelisamine oma elule vaid selle eemaldamine endast, mis segab sind kogemast sinus igas hetkes su põhiolemusena olevat.

Tasakaalus inimene saab hoida ennast ja oma maailma harmoonilisel sagedusel, selleks aga peab endast eemaldama kõik, mis tasakaalu paigast viib. Kõigepealt vaja aru saada enda ja maailma tegelikust koostoimemehhanismist. Sellest, mis või kes sa tegelikult oled, millest koosned ja kuidas kõlad kokku kõigi nende ilusate või mitteilusate hetkedega ja paikadega sinu ümber. Leida üles paik, kus sinus on kogu aeg olemas armastus. Selles paigas ollakse alati harmoonias. Mistahes kohas ja mistahes ilmaga.

-Inga Raitar.

 

Aruteluring kestab ca 3 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Tuleviku tõmme

Esmaspäev, 08 Juuni 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 8.juunil kell 18:00

Tuleviku tõmme. 

 

Hea Lektooriumi sõber. 

Kolm kuud on möödas hetkest, mil avatud aruteluringis maailma asju arutasime. Tõenäoliselt on selle aja jooksul kogunenud mõtteid, mis on väärt jagamist. Tuleme kokku enne kui suur suvi need meelest viib. Proovime aruteluringis leida ühisosa ja lahknemisi ning taibata, mis on täna teisiti kui eile ja missuguses suunas tulevik tõmbab.

 Võib juhtuda, et vaatame ka mõne inspireeriva videolõigu. Kui Sul endal on midagi piisavalt pöörast valmis pandud, võta mälupulga peal kaasa, mine tea...

 

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!
Peeter
5278539

Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega

Esmaspäev, 09 Märts 2020 18:00

Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 9.märtsil kell 18:00

 Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega.

 

Eckhart Tolle videovestluseid on mõnus vaadata. 

Lahe huumor, palju erinevaid vaatenurki, pööraselt lihtsana näivad õpetused.

Lood vaimustavast ja imelisest maailmast, mis saab avaneda siis, kui olevikuhetkes erksalt kohal olla.

Iga vaatamiskorraga muudkui uute seoste märkamine...

Asi läheb keerulisemaks siis, kui endalt küsida: Kas ma ise praegu elan sel kombel?

Mis takistab elamast kooskõlas Universumi vooluga ja luua just seda, mis tahab läbi Sinu loodud saada? .

Kuidas takistustest vabaneda? 

Kuidas upitada ennast surfama loova impulsi lainetele? 

Kuidas märgata võimalusi seal, kus "normaalne" inimene neid ei näe?

 

Arutelu inspireerib Eckhart Tolle videoesinemine "Oma elueesmärgi leidmine" (Eckhart teachings 2008, 93 min., eestikeelsed subtiitrid)

https://www.eckharttolle.com/  

Järgneb aruteluring.

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

[12 3 4 5  >>  
© 2020 MTÜ Lektoorium.