pais

Kuidas elada tõeks kõige olulisem?

on Reede, 12 Veebruar 2021. Posted in Arhiiv

Kuidas elada tõeks kõige olulisem?
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 15.veebruaril kell 18:00
Kuidas elada tõeks kõige olulisem?
Mis on kõige olulisem ja kuidas käib selle tõeks elamine?
Arutelu inspireerib suurepärane film "Saar" (Ostrov, 110 min., eestikeelsed subtitrid, peaosas Pjotr Mamonov) http://ostrov-film.ru/ 
 
Kohtumine kestab ca 4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Peeter Lepisk
*
Loe lisaks: Intervjuu Pjotr Mamonoviga
Milles on Sinu elu mõte?
Iga inimene, keda oma eluteel kohtad, on ingel. Ta on Sinu abiline ja sa ei kohtu temaga juhuslikult. Ta kas paneb Sind proovile või armastab. Muid võimalusi ei ole antud. Noorpõlves juhtus mul selline lugu: Jõime koos sõbraga ja läksime üsna hilja lahku. Hommikul helistan, et teada saada, kuidas ta koju jõudis. Mulle vastatakse, et kukkus rongi alla ja see lõikas tal mõlemad jalad alt. Väljakannatamatult närune lugu... Läksin tema juurde haiglasse, tema räägib: "Sul kõik hästi, aga näe..." , tõmbab teki jalgade pealt ära, õudne pilt! Ta oli uhke mees. Muutus äärmiselt tagasihoidlikuks, aga lõbusaks.
Pani proteesid alla... naine, neli last, lastekirjanik, kõrvuni õnnelik. Vat kuidas Issand tervendab hingesid füüsiliste haigustega! On ju võimalik, et poleks inimesega häda juhtunud, uhkustaks edasi ja kuivaks koorikuks. Raske välja kannatada, kuid selline on kõige lühem vaimse puhastumise tee. Igal hetkel vaja õppida, igal hetkel mõelda, mida öelda. Muudkui kujuneda, kujuneda, kujuneda.
Paraku elu küll nüpeldab, aga need löögid on ravimiks. Sõna "karistus"-«Наказание» tuleb sõnast "juhend"- «наказ». Aga juhend- see on õppetund, õppimine. Issand õpetab meid nagu hoolitsev isa. Paneb väikese poja nurka, et ta järgmisel korral kurja ei teeks. Laps rabeleb, aga isa hoiab tal käest kinni, et ta trammi alla ei satuks. Nii ka Jumal. Kiusatused ja katsumused- need on justkui eksamid. Milleks on eksamid? Selleks, et nendega hakkama saada. Katsumuste läbi saame üha puhtamaks. Kulda põletatakse tules, et ta puhtaks saaks. Sama lugu meie hingedega. Hingevalu tuleb meil vastu puiklemata üle elada, küsimata "mille eest?". See on meie teekond.
Elu tõeliseks mõtteks on armastada.
Miks me elame? Palju aastaid ma ei vastanud sellele küsimusele mingilgi moel. Lihtsalt jooksin sellest mööda. Olin pilves, jõin, kaklesin, kinnitasin endale, et mina olen kõige olulisem. Aga elu tõeliseks mõtteks on armastada. See tähendab ohverdada, aga ohverdada tähendab anda. Skeem on väga lihtne. See ei tähenda kirikuskäimist, küünalde süütamist ja palvetamist. Vaadake... Tšetšeenia, 2002.aasta, seisavad kaheksa sõdurpoissi, üks neist on juhtumisi granaadil splindi välja tõmmanud ja see pöörleb maas. Alampolkovnik, 55 aastane, pole kordagi kirikus käinud, uskumatu, kommunist, neli last... viskus kõhuli granaadi peale, mis ta keha tükkideks rebis. Sõdurpoisid kõik terved, aga komandör kuulina paradiisi. See on ohverdus. Ei ole maailmas suuremat ohverdust kui anda oma elu teise eest.
Sõjas tuleb kõik nähtavale. Seal on kõik kokku pressitud. Aga tavaelus on kõik laiali määritud. Mõtleme, et heade tegude tegemiseks on olemas veel homme ja ülehomme... Aga kui sured juba täna öösel? Mida sa neljapäeval saad teha, kui sured juba kolmapäeval? Tundub, et alles eile istusin Oleg Ivanovitš Jankovski kõrval, siinsamas on tema pintsak ja piip. Aga kus on Oleg Ivanovitš praegu? Sõbrunesime temaga filmi "Tsaar" võtetel. Vestlesime palju elust. Räägin temaga ka pärast tema surma. Palvetan: "Issand, anna armu ja päästa tema hing!". Palve on see, mis Sinna läbi murrab. Sellepärast ei ole mulle pärast surma vaja uhket tammekirstu. Palvetage minu eest, sõbrad, sest ma elasin väga mitmetahulist elu.
Palvetamine on ka eluajal oluline. Sõna aitäh, «спасибо» — «спаси Бог», Jumal, päästa — juba see on palve. Juhtub, et ma ei suuda oma prille leida, palun Kõiksuse Loojat: "Issand, aita!"- ja leiangi. Taevane Isa armastab meid, tema poole võib abi saamiseks alati pöörduda. Kas teate, missugune ime see võib olla!? Istume siin koos teiega, sellised ussikesed- ja võime otse ütelda: "Issand halasta!". Isegi väike palve on päring Kõiksuse käest. Vat kus lugu. Mingit narkootikumi ei olnud vaja.
Issand ei ole kuri kepiga vanamees, kes pilve peal istudes meie tegude üle arvet peab. Ta armastab meid rohkem kui lihane ema, rohkem kui kõik ülejäänud kokku. Ja kui annab mingid piinarikkad tingimused, siis tähendab, et meie hinge jaoks on see vajalik.
Meenutage oma elu raskeid hetki- just siis oli kõige suurem nauding, vot seal oli põnev. Kunagi kirjutasin sellise lookese- mida halvemad tingimused, seda paremad kõutsid. Vot nii...
Armastus- see on väljaspool järjekorda nõusid pesta.
Märgata head ja haakida ennast selle külge- see on ainus viljakas rada. Teine inimene võib palju sobimatut korda saata, aga milleski on ta ilmtingimata hea. Vat sellest niidiotsast ongi vaja tõmmata, mitte rämpsule tähelepanu pöörata. Armastus ei ole tunne, vaid on tegutsemine. Ei pea olema lõõmavaid tundeid vanaeide vastu, paku talle metroos istet. Sinu tegu on ka armastus. Armastus on väljaspool järjekorda nõude pesemine.
Päästa ennast ja rohkem sinult ei oodata.
Ei saa jutustada ananassi maitsest, kui seda mitte proovida. Ei saa rääkida kristluse olemusest, kuni ei ole seda proovinud. Proovige astuda sammuke tagasi ja helistada Ljuudakesele, kellega ei ole viis aastat rääkinud. Ütelda: "Ljuudake, teeme nii, et lõpetame kogu selle loo. Mina ütlesin midagi sobimatut ja sina ütlesid... läheme parem kinno". Ja näete, kui hea uni tuleb öösel! Kõik pöördub sulle, armastavale, sajakordselt tagasi. Paraku mitte hilpudena, vaid hingeseisundina. Vot see on tõeline õnn! Aga selle saavutamiseks tuleb igal hetkel mõelda, mida öelda ja mida teha. Just see ongi loomine.
Vaadake ümberringi- kui palju häid inimesi, puhtaid, imetlusväärseid, lõbusaid isiksusi. Kui näeme jälkust- tähendab, et see on ka meie sees. Sarnane ühendub sarnasega. Kui ma märkan varganägu, siis tähendab, et olen ka ise näpanud. Kui mitte tunandet dollarit, siis vähemalt naela. Ärge mõistke inimesi hukka, eelkõige vaadake iseennast.
Päästa ennast ja rohkem sinult ei oodata. Too Jumal endasse tagasi, pööra oma vaade sissepoole, mitte väljapoole. Armasta ennast ja seejärel pööra enesearmastus armastuseks lähedase vastu- see on norm.
Käitume loomuvastaselt. Selle asemel, et olla lahked, ahnitseme. Elame vastupidi, käime pea peal. Jalgadele tõusta- tähendab anda. Aga kui sa andsid ära kümme tuhat dollarit ning pärast kahetsesid, hakkasid mõtlema, et oleks pidanud andma viis- arvesta, et sinu heategu justkui poleks olnudki.
Elasin tänase päeva läbi- kas kellegilgi oli sellest hea?
Igal öösel on vaja küsida endalt lihtsat küsimusekest: elasin tänase päeva läbi, kas kellegilgi oli sellest hea? Vot mina, kuulus kõva näitleja ja rockń´roller, võin teiega rääkida nii, et käite mul nööri mööda. Kuid kas mul endal sellest parem hakkab? Või teil? Üks saatana nimedest on "eraldav". Sisemine saatan nõuab: sul on õigus, vanake, rivista nad kõik üles! Püüan mitte olla selline. Töötades oma hingega liigun iga päev. Sääsesammudega.
Ei taha ma millegagi uhkustada. Ei oma rolliga filmis "Saar", ei oma luuletuste ega lauludega. Tahan seda kõike kõrvalt vaadata. Minu jaoks on iga päev ime, minu taevas on iga päev eriline. Ja ükski päev ei ole eelmisega sarnane. On õnn, et olen hakanud seda märkama. Olen väga palju mööda lasknud ja mul on sellest väga kahju. Nutan seda taga, muidugi sisemiselt. Kõik oleks võinud olla puhtam ja parem. Keegi ütles- sa kirjutasid selliseid laule sellepärast, et jõid viina. Aga mina ei kirjutanud neid mitte tänu viinale, vaid viina kiuste. Oma 60 aasta kõrgustest ma ütlen: selles elus ei tohi kaotada ühtki hetke! Aega on vähe, elu on lühike ja iga hetk sellest võib olla kaunis. Tähtis on hommikul tõusta ja koristada ümberringi. Kui ärkan juhmis tujus, ei hakka ma portveini jooma, vaid ütlen:" Issand, mul on kuidagi halb olla. Loodan sinu peale, mul endal ei tule mitte midagi välja." Vot see liigutus on kõige tähtsam.
 
© 2021 MTÜ Lektoorium.