pais

Lektoorium Tallinnas

on Teisipäev, 06 Detsember 2011. Posted in Arhiiv

Lektoorium Tallinnas

Jätkame Tallinna Lektooriumis uute teemade ja neid illustreerivate filmidega.

PSÜHHOAKTIIVSED AINED INIMTEADVUSE AVARDAJANA?

Inimteadvuse üheks tuntuimaks uurijaks psühhoaktiivsete ainete abil Läänes on küllap transpersonaalse psühholoogia suurkuju Stanislav Grof, kes aastakümneid kasutas selleks LSD-d (leiutatud Albert Hoffmani poolt juba 1938), enne kui see ära keelati. Seejärel Grofi poolt leiutatud holotroopne hingamine osutus aga niisama tõhusaks vahendiks mh regressiooni esilekutsumiseks tagasi sünniprotsessi – mille tulemusena sündis ka tema  maailmakuulus mudel sünnitrauma baasmaatriksitest, mille teadmine aitab sügavalt mõista mh religioonide ja nende tuuma – müstitsismi olemust. Milline osa on olnud psühhoaktiivsete ainetel loodusrahvaste kultuuris, mis püsinud rohkem või vähem jätkusuutlikuna  ja vaat et muutumatu Traditsioonina kümneid, kui mitte sadu tuhandeid aastaid (austriaalia aborigeenide pärimus ulatub väidetamisi 400 000 aasta taha)? Mida on neid kasutades kogenud Lääne inimesed (sh Grof ise) – seda võib lugeda äsja eesti keeleski ilmunud Stanislav Grofi raamatust “Kui sünnib ilmvõimatu”

FILM: Hingetaim. Kohtumised Ayahuascaga

Vine of the Soul: Encounters with Ayahuasca, Canada, 2010

Kas püha taim Amazonase vihmametsadest võib ravida meie meelt ja vaimu?

Sajandeid on Lõuna-Ameerika põlisrahvad kõikvõimalikest psühho-spirituaalsetest häiretest vabanemiseks kasutanud psühhoaktiivset ravitaime Ayahuascat. Tänapäeval osalevad vaimset ärkamist ja tervenemist otsides Ayahuasca tseremooniatel paljud Lääne inimesed, juues visioone loovat leotist ja kogedes hämmastavaid muutusi oma elus.

„Hingetaim“ on Ayahuasca-šamanismi müsteeriumi uuriv dokumentaalfilm, mis heidab pilgu vaimsuse olemuse mõistmisse ja enesetervendamisse läbi kõrgendatud teadvusseisundis saadud müstiliste kogemuste.

Filmi autor Richard Meech jälgib inimeste tseremooniateekonda Peruusse ja tagasi koju, peatudes nii elumuutvatel ilmutustel kui ka püha leotise joomisele järgnenud „terroriööl“.

Kas Ayahuasca on otseteeks Jumalikkuse tunnetamisele või rada, mis võib viia vaimse traumani? Kas see võib ravida alkoholi- ja uimastisõltuvust või on võimalik jääda sõltuvusse Ayahuascast endast?

Mõned inimesed kutsuvad seda ravimiks, mõned rituaaliks, Amazonase šamaanid ütlevad, et tegemist on „õpetajataimega“, mis ütleb Sulle seda, mida Sul on tarvis teada.

Film sisaldab süvaintervjuusid põlisrahvaste šamaani ja Lääne teadlastega. Etnobotaanik Dennis Mc Kenna, sõltuvusekspert dr. Gabor Mate ja õpetlane Kenneth Tupper räägivad üha laienevast Ayahuasca kasutuspiirkonnast väljaspool Amazonast ning selle võimalikust mõjust Lääne meditsiinile, isiklikule vaimsele kasvule ja looduse mõistmisele uuel viisil.

Film on eestikeelsete subtiitritega.

Vt ka Lektooriumi kodulehelt: http://www.lektoorium.ee/videod/item/hingetaim-kohtumised-ayahuascaga

Loe huvi korral ka Raivo J. Raave “Narkomaania süvapõhjused”: http://www.delfi.ee/archive/raivo-j-raave-narkomaania-suvapohjused.d?id=2278504 – mis siis et autor paneb tavauimastid ja psühhoaktiivsed ained ühte patta.

Sissejuhatus  teemasse ja filmile järgneva Juturingi juhatamine: Peeter Liiv.

Osalustasu: 6 euri
Aeg: esmaspäev, 12. detsember kell 18
Koht: Tallinnas Kopli 62 (tramm 1 ja 2, „Volta“ trammipeatus)

Kuna kohtade arv piiratud, soovitav eelregisteeruda peeterliiv@hot.ee või 55527442.

Soojalt
Peeter Liiv

© 2021 MTÜ Lektoorium.