pais

Milline on hästi toimiva suhte valem ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?

on Esmaspäev, 26 Oktoober 2020. Posted in Arhiiv

«Õige armastus pole suuteline kõnelema, sest tõeline tunne avaldub pigem teos, kui sõnades.» William Shakespeare
Lektooriumi aruteluõhtu täna, esmaspäeval 26.oktoobril kell 18:00 Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides: 
 
Milline on hästi toimiva suhte valem  ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?
 
Mis on mõnusas harmoonias toimivas suhtes, mis voolavalt meid igapäevaselt saadab, teisiti? Kuidas ikkagi osadel see nii hästi välja tuleb? Miks paljudel juhtudel suhted lagunevad? Kas tänapäeval pingutatakse vähe või pingutatakse vales kohas, et ühist loomist hoida? Mida teha, kui väärtused isiklikul tasandil muutuvad ja tekib tunne, et meil pole enam miskit koos teha? Mis tegelikult meie sisemaailmas toimub? Kas oleme tegelikult kaotanud sideme iseendaga või oleme vastupidi just rohkem valinud hoopis iseennast? Kas on vaja suhtest loobuda, kui valime uuesti iseennast?
 
Pikutan siin oma magamistoas, on esmaspäeva hommik. Mu armastatu on just tööle läinud, ning tunnen meeletut tänulikkust, et ta minu elus olemas on. Mõtisklen kõigi nende katsumuste üle, mis me koos ületanud oleme ja kuivõrd palju meie suhe sügavamaks ja tugevamaks on kasvanud. Teineteise mõistmine on jõudnud uuele tasaemele. Peale 10 aastat kestnud kooselu, peale lõputut leppimiste ja mitteleppimiste  jada, tundub kõik oluline lahendatud olevat. Elame harmoonias. Lähen sukeldun ka ise oma töistesse tegemistesse ja uuesti kohtume omavahel juba õhtul.  Kallistame teineteist, võtame veidi aega iseendale, jagame päeval toimunut ja sellest saadud taipamisi, jagame oma elu. Poeme koos teki alla, kaisutame ja uinume, et uus päev ühist loomingut saaks uue energia pealt toetust.
 
Mitte muidugi alati. Igal mündil on ka teine pool.
 
Päeva peal on omajagu kogunenud. Ei saa isegi aru, et mis mul viga on, kuid tunnen, et Ma ei ole päris mina ise. Miskit on nihu, kuid aru ei saa. Õhtul kohtudes on õhus tunda elektrit. Taipan, et tegelikult tundsin seda intuitiivselt juba päeval. Mõlemad oleme väsinud ja kurnatud. Oma sisemaailmast üles kerkinud rajud tunded või mõtted on õhtul kohtudes harmoonilise suhte äkitselt suureks orkaaniks muutnud. Ütleme teineteisel asju, mis teevad haiget, oleme külmad ja hoolimatud, ning igal pool mujal tundub parem olevat. Magama minnes väldime kontakti, haudvaikus ruumis on küllastunud külmadest õhuvoogudest. Uinume raskusega, üks ühel pool voodi serva, teine teisel pool. Hommik algab raskusega…
 
Tundub, et paljudel meist mööduvad aastad konfliktide saatel. Järjest väheb tahetakse konflikte ja samas pinged kogunevad. Energia koguneb ja vallanduvad orkaanid muutuvad järjest võimsamateks. Meie mikromaailmas tekib globaalne kriis. Kriis, mis on oma olemuselt suurim väljakutse suhtele üldse. Mööduvad aastad ja kuidagi tuleme sellest läbi. On see siis mingis pimedas usus, et tunneli lõpust hakkab lõpuks valgus paistma või on meil hoopis visioon ja teadmine, et nii asjad käivadki. Orkaan on vaibunud ja troopikas loodus lokkab.
 
Aga mida teha, kui suhe on justkui laiali läinud. Üks pool on kodust ära läinud, varad on jagatud, lapsed on jagatud ja möödas on võibolla, et isegi juba 3 aastat, siis kuna see lõpp tegelikult käes on? Mõnikord unustame, et koos loodud reaalsusel, mis on kestnud 5, 7, 10, 15, 20, 25 aastat, on tohutult suur väärtus. Ehk isegi kõige suurem väärtus üldse peale armastavat, hoolivat ja autentsest suhet iseendaga. Tundub, et tegelikult on üks kriisi osa see, et laseme kõigest olevast “korraks” lahti, taastame oma suhte iseendaga ja ennast leidnuna saame ka koos jälle edasi minna.
 
Arutelu inspireerimiseks vaatame filmi “P.S. I love you”(2007) https://www.imdb.com/title/tt0431308/?ref_=fn_al_tt_1 
 
Tuleme kokku, kuulame hoolega teisi ja jagame ehk ka veidi oma lugusid, taipamisi ja kogemusi :)
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk
© 2021 MTÜ Lektoorium.