pais

TALLINNA LEKTOORIUMIS: ZEN-BUDISM – VÄRAV KOHALOLU VÄESSE.

on Pühapäev, 20 Veebruar 2011. Posted in Arhiiv

TALLINNA LEKTOORIUMIS: ZEN-BUDISM – VÄRAV KOHALOLU VÄESSE.

TALLINNA LEKTOORIUMIS: ZEN-BUDISM – VÄRAV KOHALOLU VÄESSE. Film “Rahumeelne sõdalane”

Zeni nurgakiviks on tõdemus, et sansaara ületamiseks (kannatustest vabanemiseks) tuleb igapäevast elu mõtestada ja elada häirimatu, eetilise, virge olendina. Zen viib inimeses spontaan-intellektuaalse reaktsiooni täiuseni. Zen-meistrite loetelu, kes on silma paistnud täpsuse ja lihtsusega oma mõtete väljendamisel, on pikk. Nad eelistavad paradoksiloogikat tavatõdesid ja -väärtusi pakkuvale formaalloogikale, kuna see blokeerib meis intuitsiooni.

Wikipeedia

  • Kuidas jõuda kohalolus varjuva väeni?
  • Kuidas jõuda impulsiivse loovuseni endas ja inimsuhtluses?

Zen kui kaemusbudalus (zen---chan---dhyana=meditatsioon ehk kaemus) sündis Hiinas VI sajandil taoluse ja budaluse piiril kui “otsetee” ärkamisse; mitte “näpp, mis osutab Kuule”, vaid adepti asetamine “nägupidi vastu Kuud”… Endakssaamise jõulisust zenis väljendab tuntud “nõuanne”: “Kui kohtad oma teel Buddha – tapa ta!” Ka budaluse põhiürikuid, mida aastasadu hoolega hoitud ja ümber kirjutatud, peab zen “paberipahnaks, millega pühkida näolt mustust…” Zeni jõudes läände XX sajandi 60ndatel sai sellest küllap osa ka tollasest vaimsest massikultuurist, mis alles avastas elukestva arengu tegelikkust, romantiseerides või lausa müstifitseerides Ida Tarkust…Samal ajal kui zen “pole midagi erilist” ja alles “algab satorist (valgustumisest)”, sest alles sellest alates saab meie areng sisse tõelise hoo…Teisalt selgus, et Lääne kõikelamendavale “egole” ei mahu pähe pähe, et keegi inimesena kuskil võiks olla temast teadlikum, sügavam…Eelmaitset zeni tulekust olid  andnud juba J. Krishnamurti raamatud, omamoodi klassikalise aluse rajasid D.T Suzuki “Esseed zen-budismist” jne. Kaasajal on zenbudalik “totaalsus” leidnud mõnetist väljundit mh Eckhart Tolle “kohalolu-doktriinis”. Tõepoolest, kui “olen kohal”, olengi juba teadvel ehk kaemuslik (meditatiivne), tegelikkust selle “olemuseni” läbistav… Sedasama lakkamatut teadveolu kui Peeglisarnast Tarkust rõhutab ka OSHO…

Zeni esmasiht: peatada “pudrukatel” meie peas – “purjus ahv, keda on nõelanud herilane”…- mis võimaldab ärgata loovatel impulssidel meis, mis tulevad Tundmatust ja on seega meile endilegi ootamatud, üllatavad.  Alles pärast seda saab meis ärgata ka Tunnistaja – Vabaduse, Mängiva Inimese võti.

Zen-vaimus kulgeb ka seekordne videomaterjal teema sügavamaks avamiseks – film “Rahumeelne Sõdalane” (eestikeelsete subtiitritega)– mille pealkiri juba ise on zenilikult paradoksaalne, ühendades vastandeid – mis on igasuguse Tarkuse alus. Veel “zenilikke” oksüümorone: Kirglik Meelerahu, Mürisev Vaikus, Pingusetu Pinguldus, aga ka omakeelest - “kuradi hea”, “jõle (jube) ilus” jms. Zen võib olla ka šokiteraapia” – nagu nähtub filmistki - , kus Meister õigel hetkel õiges kohas teeb õige liigutuse….

"Rahumeelne sõdalane" on hämmastavalt hea tõsielufilm inimese vaimujõust, mis põhineb Dan Millmani ülimenukal autobiograafiliste  sugemetega  romaanil. Nimelt võitis ta 1964. aastal maailmameistritiitli batuudil, samuti on ta töötanud võimlemisinstruktorina Stanfordi ülikoolis. Dan Millmann (sündinud 1946) on üle kümne  raamatu autor, millest populaarseim ongi tema romaan "Way of the Peaceful Warrior" ("Rahumeelse sõdalase teekond" - 1980) - romaan sellest, kuidas andekas noor võimleja Dan püüab pääseda olümpiamängudele, et seal võita. Tal on selleks kõik eeldused, millest üks noormees unistada võib: erakordne anne, triiki täis auhinnariiul ja suur hulk tüdrukuid.

Elu muutub hetkega peale õnnetut mootorrattaavariid, mis noormehe sportlaskarjäärile kriipsu peale tõmbab. Raskes olukorras leiab Dan tuge bensiinijaamas töötavalt kummaliselt mehelt, keda ta kutsub Sokrateseks (Nick Nolte) ning kellest saab tema Vaimne Õpetaja; samuti naiseliku saladust kiirgavalt  Joy'lt (Amy Smart). Algab teekond, mis vaevalt kedagi külmaks jätab.

Peacful Warrior on inspireeriv film, mis võib muuta elusid – Sting

Sissejuhatus, Juturingi juhatamine, teesid: Peeter Liiv

Osalustasu: 6 euri

Koht ja aeg: kolmapäev, 2.märtsil kell 18.30 Kopli 62 (Otse „Volta“ trammipeatuses, tramm nr 1 ja 2)

Kuna ruum on piiratud, palun eelregistreeruda peeterliiv@hot.ee või 55527442.

Soojalt
Peeter Liiv

© 2023 MTÜ Lektoorium.