pais

Tallinnas - VANA JA UUS RAHA

on Kolmapäev, 11 Jaanuar 2012. Posted in Arhiiv

Tallinnas - VANA JA UUS RAHA

See õhtu testib veidi Su teadmisi ja taipu seoses küsimustega nagu kust tulevad “vaesus”, “majanduskriisid”, “kuritegevus” jms normaalses maailmas olematud miraažid… J

VANA JA UUS RAHA

Kujutle hetkeks, et oled elanud sünnist saati pimedana ja ühel heal päeval hakkad midagi nägema...Midagi sarnast võib tunda, vaadates filmi „Raha kui võlg“(47 min. USA 2006, eestikeelsed subtiitrid),  - joonisfilmi, mille sisu võiks olla kooliprogrammi osa, kuid mis ei kuulu isegi mitte majanduse kõrgõppe kursuse teemade hulka...

Enamik meist usub, et valitsus teeb raha... et pangad laenavad hoiustajate raha jms. Aastaid tagasi küsitles Kanada peaministri asetäitja paljusid ärilise taustata inimesi - nii kõrgharidusega spetsialiste kui tavalisi inimesi tänavalt - ning leidis, et ükski neist ei saanud täielikult aru, mismoodi raha tehakse.

Võib suure kindlusega väita, et enamus inimesi, sealhulgas pangatöötajad ise, ei ole selle üle  kunagi mõelnud.

Kas Sina oled?

Õppides tundma süsteemi, mis sunnib lakkamatult “raha teenima” ja tuleviku pärast muretsema, võid hakata märkama võimalusi hoopis teistel alustel majandamiseks.

Joonisfilm „Raha kui võlg" aitab aru saada, kuidas kaasaegse panganduse ime tekkis ja juurelda, kuidas sellel imel endale mitte pähe lasta istuda.

"Lubage mul otsustada rahva raha üle, ja minu jaoks pole enam oluline, kes teeb seadusi."
-Mayer Amschel Rothschild, pankur.

"Kõikide Ameerika raskuste, segaduste ja õnnetuste peamine põhjus ei ole  mitte vead Konstitutsioonis või Konföderatsioonis, au või väärtuste puudumine, vaid täielik teadmatus raha, laenude ja rahavoogude süsteemist."
-John Adams, üks Ameerika Ühendriikide rajajatest

Sissejuhatus  teemasse ja filmile järgneva Juturingi juhatamine: Peeter Liiv.

Osalustasu: 6 euri
Aeg: esmaspäev, 16. jaanuar kell 18.00
Koht: Tallinnas Kopli 62 (tramm 1 ja 2, „Volta“ trammipeatus)
Kuna kohtade arv piiratud, soovitav eelregisteeruda peeterliiv@hot.ee või 55527442.

Soojalt
Peeter Liiv

© 2021 MTÜ Lektoorium.