pais

Arhiiv

Ei saa kunagi kedagi asendada, sest igaüks koosneb spetsiifilistest ilusatest pisiasjadest.

Kolmapäev, 15 Veebruar 2023 18:00

Ei saa kunagi kedagi asendada, sest igaüks koosneb spetsiifilistest ilusatest pisiasjadest.
Lektooriumi õhtu Tartus kolmapäeval 15.veebruaril kell 18:00
Ei saa kunagi kedagi asendada, sest igaüks koosneb spetsiifilistest ilusatest pisiasjadest.
 
Hetke vaid mõni mälestus kestab... kuid on neid, keda ei oleks tohtinud niisama lihtsalt minna lasta...
Kuidas tunda ära Päris ja Oma Inimesi, kuni nad on veel siinsamas? 
Inspiratsiooni aruteluks pakub romantiline film "Enne päikeseloojangut" (2004, 80 min., eestikeelsed subtiirid)

Ameeriklane Jesse Wallace on Pariisi raamatupoes, esitlemas oma viimast raamatut „See aeg“. Raamat jutustab Jesse juhuslikust kohtumisest üheksa aastat tagasi pariislannaga nimega Celine ning meeldejäävast ja romantilisest päevast ja õhtust, mille nad koos Viinis veetsid. Lahkumishetkel lubasid nad kohtuda täpselt kuue kuu pärast samas kohas, kuid seda kohtumist ei toimunud ja ühendus katkes. 
Raamatuesitluse lõpuhetkedel märkab Jesse rahva hulgas Celine'i. Sarnaselt nende eelmisele kohtumisele otsustavad nad selgi korral Jesse äralennuni jääva tunnikese koos veeta. Nad räägivad taas oma elufilosoofiast ja armastusest ja sellest, kuidas üheksa aasta tagune koosveedetud päev on kujundanud nende järgnevat elu...
 
Filmis tunnistab Jesse Celine'ile, et kirjutas nende kohtumisest 9 aastat tagasi raamatu, osaliselt lootuses, et naine loeb selle läbi ja loob temaga uuesti kontakti. Lugu põhineb sündmustel režissöör Richard Linklateri enda elus. Ta oli kunagi veetnud 1989. aastal ühe öö Philadelphias jalutades ja vesteldes naisega nimega Amy. Kuigi nad pidasid algselt ühendust telefoni teel, kaotasid nad lõpuks kontakti. 1994. aastal filmis Linklater filmis Before Sunrise(1995), mis põhineb tema ööl Amyga. Nagu Jesse filmis "Enne päikeseloojangut", lootis Linklater salaja, et Amy oli sellest filmist kuulnud ja ilmub esilinastusele, kuid ta ei teinud seda. Kui "Before Sunset" ilmus, ei ilmunud ta ka kohale. Alles 2010. aastal, enne kui Linklater alustas teise järje " Enne keskööd" (2013) tootmist, võttis temaga ühendust Amy sõber, kes teadis nende loost. Ta teatas, et Amy hukkus mootorrattaõnnetuses, paar nädalat enne seda, kui Linklater alustas filmi Before Sunrise (1995) võtetega.
 
Pärast teepausi järgneb aruteluring.
Vahva on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus  kuni 10€.
Peeter
5278539

Mida oled valmis maksma, et olla vaba?

Kolmapäev, 08 Veebruar 2023 18:00

Mida oled valmis maksma, et olla vaba?

Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 8.veebruaril kell 18:00

Mida oled valmis maksma, et olla vaba?

Millest on tingitud rahulolematus ja kriisid?

Mis hoiab inimest eemal tarkusest, sügavusest ja meelerahust?

Millest sõltub sisemine vabadus?

Arutelu inspireerib sügav ja rahulik film Samadhi 1: Maya- illusioon iseendast. (59 min., eestikeelsed subtiitrid)

Me kõik sünnime siia maailma kui bioloogilised struktuurid, ilma eneseteadvuseta. Sageli, kui vaatad väikese lapse silmadesse, pole seal jälgegi iseendast, ainult helendav tühjus. See, kelleks inimene kasvab, on mask, mida kantakse teadvustamata.   

Kui oleme samastunud oma tegelaskujuga, oma isiksusega, on see Maya, illusioon iseendast. Samadhi on ärkamine oma tegelaskuju unenäost elumängus.

Ausus, armastus, kaastunne peaksid tulema teie sisemisest olemusest, mitte õpetustest ja pühakirjadest.

https://www.youtube.com/watch?v=Bw9zSMsKcwk&ab_channel=AwakenTheWorldFilm

 

Pärast teepausi aruteluring.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus kuni 10€

Peeter

5278539

Vestlusring Tõnu Aru eestvedamisel

Kolmapäev, 01 Veebruar 2023 18:00

Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides kolmapäeval 1.veebruaril kell 18:00

Vestlusring Tõnu Aru eestvedamisel.

Miks inimesed on sellised, nagu nad on? Kuidas saada aru, miks ma siin maailmas olen ja kuidas mingi nähtamatu struktuur meile seadused on kehtestanud. Milliseid seadusi me mingil moel eirata ei saa ja millises osas me saame ise valikuid teha?

Toetudes Michaelina tuntud tervikolemuse poolt edastatud süsteemile, toob vanameister Tõnu Aru välja praeguseks hetkeks kogunenud taipamised inimeseks olemise seaduspärasustest.

See, missugused taipamised rohkem tähelepanu saavad, sõltub kohalolijate küsimustest ja vihjetest.

Michael on tervikolemus, kes koosneb umbes tuhandest hingest, kellest igaüks on läbinud füüsilise tasandi nii palju kordi, kui on vaja elu kõigi aspektide kogemiseks. Michael pakub teed inimlikule arusaamisele omaenda kogemuste põhjal, mis temas ühinenud üksikud hinged on saanud elades inimestena. Tema eesmärgiks on õpetada füüsilisel tasandil teatavat arusaamist evolutsioonist, et õpilane saaks mingil määral mõista inimkäitumist, mis võimaldaks tal siis lakata mõtisklemast inimestevaheliste suhete või nende puudumise üle ja keskenduda oma isiklikele eluplaanidele.

Tao loob terveid tervikolemusi. Need fragmenteeruvad füüsiliselt vangistatud hingedeks nii kauaks, kui neil on vaja kogeda tsüklite käigus kogu elu.

Hingel on seitse arengutaset (beebi-hing, laps-hing, noor hing, küps hing, vana hing, transtsendentaalne hing ja piiritu hing), millest viis esimest ilmnevad füüsilisel tasandil.

Iga hinge arengutasemel läbitakse seitse taset. Iga taseme läbimiseks kulub mitmeid elusid.

Olemuse põhirolle on seitse. Need valitakse tervikolemuse sündimisel ehk Taost väljakujunemisel. Olemuse põhiroll ilmneb väliselt hoiakutes ja käitumises. Rollid on mõttetark, käsitööline, preester, ori, kuningas, sõjamees, õpetlane. Ühelgi rolli nimetusel pole „maist“ tähendust.

Pealislehed on hinge olemus, tegeliku Mina omadused: laad, siht, keskendumine, tähtsustunnus ja hoiak. Pealislehed on keha, olemus on skelett ja väärisiksus on rõivad.

Olemuse roll, vanus, tase, siht, laad, hoiak, kese ja tähtsustunnus on sinu valikud, mis võimaldavad sul täita oma kokkuleppeid. Vaid olemuse roll jääb kogu tsükli jooksul muutumatuks, kõik muu valitakse füüsiliste elude vahel.

Füüsilisel tasandil ellujäämiseks peavad sul olema vähemalt mõned ellujäämise sihid. Olemuse sihtide poole püüeldakse laadide kaudu. Laad defineerib, mil viisil sihti saavutatakse, kui saavutatakse.

Hoiak on suhtumine maailma ehk vaatluspunkt asjadele.

Kõigi fragmentide sees toimivad kõik keskmed, kuid isiksusel on tugev kalduvus kinnituda ühele keskmele. Kese on suures osas seotud reaktsioonidega, see näitab missugusest oma osast sa tegutsed.

Tähtsustunnus valitseb sind. Tähtsustunnus muutub inimese osaks tavaliselt alles umbes 20 aastasena või muul ajal, kui fragment saab vanemlikust keskkonnast iseseisvaks. Tähtsustunnus on sageli väärisiksuse tuumaks.

Te teete kõik oma järjestikused kokkulepped astraalsetel vaheaegadel. Kokkulepped on lepingud, mida saab muuta, rikkuda või kohandada vastavalt vajadustele. Sa pead oma valitud rolli vältimatult maha mängima. Suur osa elust raisatakse fantaasiatele. Kõik lihalikud ihad tuleb rahuldada, enne kui alustada tõsist tööd olemusega. Vastutad vaid enda ja mitte kellegi teise eest. Võttes endale meelevaldselt vastutuse teiste tegude eest, röövid neilt arenguvõimaluse.

https://www.vanaraamat.ee/Chelsea_Quinn_Yarbro_Michaeli_sonumid_Meediumiraamat_Nebadon_1995_33790-77.htm

Osaluspanus kuni 10€

Lahe on, kui midagi suupärast ühiseks näksimiseks lauale tood.

Peeter

5278539

Ohverdus

Kolmapäev, 25 Jaanuar 2023 18:00

Ohverdus
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 25.jaanuaril kell 18:00:
Ohverdus.
 
Missuguse ohverduse oleksid nõus tegema, et toimuks muutus?
Inspiratsiooniks arutelu või edasise mõtiskluse tarbeks vaatame Tarkovski filmi "Ohverdus" (1986, 149 min., eestikeelsed subtiitrid)
 
Pärast filmi teepaus ja aruteluring.
Vahva on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.
Osaluspanus kuni 10€.
Peeter
5278539

Mis meist saab

Kolmapäev, 11 Jaanuar 2023 18:00

Mis meist saab
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 11.jaanuaril kell 18:00
Mis meist saab.
Aasta alguses on paras aeg proovida oma prohvetlus endast lagedale meelitada ja kaaslaste omadega vastastikku panna. Just mitte takerduda kellegi teise ettekuulutustesse, vaid panna ennast proovile, kuulutada ise. Ja seejärel põimida teadaolevatest nägemustest kokku üks südamelähedane ja tasakaalustatud plaan tulevaks aastaks. Mis minust saab.
Arutelu inspireerib mängufilm "Taevane ettekuulutus" (The Celestine prophecy, USA 2005, 99 min., eestikeelsed subtiitrid)
James Redfieldi samanimelisel romaanil põhinev film "Taevane ettekuulutus" on spirituaalne seiklusfilm.  Leitakse muistne käsikiri, mis sisaldab üheksat tähtsat äratundmist selle kohta, kuhu meie tsivilisatsiooni areng jõudmas on... 
 
Pärast filmi teepaus ja aruteluring.
Vahva on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus kuni 10€.

21.detsembril kell 18:00

Kolmapäev, 21 Detsember 2022 18:00

Hea Lektooriumi sõber!


Kolmapäeval 21.detsembril kell 18:00, aasta viimasel Lektooriumi õhtul, lubame endale ühe mõnusa äraolemise.
Mõne vahva lühifilmi õhutusel räägime sellest, mis tagasi vaadates tundub just praegu olulisena ja on ka väärt jagamist. 
Osaluspanuseks võiks igaüks seekord tuua midagi mõnusat lauale, et seda tänutundes üksteisele pakkuda.
Aadressiks ikka Gildi 3, teine korrus.
 
Kohtumiseni!
Peeter
5278539

Teadlik libisemine ühest seisundist teise

Kolmapäev, 14 Detsember 2022 18:00

Teadlik libisemine ühest seisundist teise
Armastus ja meditatsioon on kaks teineteist tasakaalustavat tiiba.
Oled õppinud selgeks tähtsaima asja elus, kui oskad pingutuseta libiseda ühest seisundist teise.
 Meditatsioonist armastusse ja tantsust üksiolekusse. Sa ei saa hävitada oma teist poolt.  
-Osho
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides kolmapäeval 14.detsembril:
 Teadlik libisemine ühest seisundist teise.
Kuidas ahvatluste kiuste iseendaks jääda? Kuidas mõista ja kasvatada oma kohaloluvõimet?
Arutelu inspireerib Eckhart Tolle mõtisklus "Rahuldustunde allikas" (The source of satisfaction. 90 min., eestikeelsed subtiitrid) 
*
Need, kes pole teadvel, ei suuda eristada olukorda ja enda mentaal-emotsionaalset olukorrakäsitlust, nende silmis on need kaks asja üks ja sama fenomen.
Kui sa need kaks asja eristad, taipad, et koos välise olukorraga pakutakse sulle emotsionaalset pakikest. Teadvelolek aitab teha valikut, kas  võtta "kingitus" vastu või jätta sinnapaika.
Sa ei pea ootama, kuni kannatus sind vägisi teadvelolekusse viib, sa võid ise valida seal olla. 
Kui sinu kannatus käesolevas hetkes on mõõdukas, siis suuna rohkem tähelepanu käesolevasse hetke, ehk pane tuli põlema.
 Kohaloleku tuli, see on nagu reguleeritav valguselüliti. Sa võid keerata valgust heledamaks, aga sa ei pea selleks kasutama jõudu. 
Kannatust võib ära põletada läbi intensiivse kohalolu. Pole minevikku ega tulevikku, sa lihtsalt oled teadvel. Intensiivselt. 
See on kohalolu mõõk, mis raiub läbi ajast ja kannatustest. 
Absoluutses kohalolus ei saa kannatus ellu jääda.
Kohalolus võid vaadata inimest ja saada temast palju teada ilma et kuidagi hinnangut annaks, sa võid tunda tema olemust.
Kohalolu reageerib olukorrale, mis iganes see ka poleks- kui miski läheb valesti, siis kohalolu intensiivsus kasvab. 
Sina oled siin selleks, et tuua see intensiivne kohalolu oma maailma.
-Eckhart Tolle
*
SIHTPUNKT on väline, väga selge ja otsene, SUUND aga sisemine, intuitiivne. Suunda saab ainult tunda, mitte teada. 
Sihtpunkti saab vaid teada, mitte tunda. Kui sihtpunkt on ära otsustatud, hakatakse oma elu meelega sinnapoole tüürima. 
Loobutakse kõigist teistest valikutest ja otsustatakse üheainsa kasuks.
See pole enam sinu tulevik vaid minevik. Kui valid omale sihtpunkti, otsustab selle üle sinu minevik.Loeb sinu minevikukogemus, minevikuteadmised.
Nii tapadki tuleviku, sest aina kordad minevikku, võib-olla seda pisut mugavamaks muutes, kohendades, sobitades. 
Siis on inimene surnud, ta hakkab töötama nagu masin.
SUUND elab hetkes. Ta ei tea midagi minevikust ega tulevikust, aga ta tuksleb ja tuikab siin ja praegu.
Ja iga järgmine hetk tärkab sellest tukslevast hetkest. Sa vaid elad praeguses hetkes nii tervenisti, armastad seda nii täielikult, et sellest täielikkusest kasvab välja järgmine hetk. Ja sellel on olemas suund. 
Kui sa tantsid, siis järgmisel hetkel saab sellest vägevam tants. 
-Osho
Järgneb teepaus ja aruteluring.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Osaluspanus kuni 10€.
Peeter 5278539
*
21.detsembril aasta viimane Lektooriumi õhtu. Veidi pidulik ja mõnus.

Gurdzijevi õpetused

Kolmapäev, 07 Detsember 2022 18:00

Gurdzijevi õpetused
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides kolmapäeval 7.detsembril kell 18:00
Gurdzijevi õpetused.
 Väga tähtis moment töös iseendaga saabub siis, kui inimene hakkab tegema vahet oma isiksuse (persoona, mask) ja oma olemuse vahel.
 Inimese tõeline `mina`, tema individuaalsus, võib kasvada ainult tema olemusest. Võib öelda, et inimese individuaalsus on tema olemus, suureks kasvanud, küps.
 Kuid olemusele kasvuvõimaluse andmiseks tuleb enne nõrgestada pidevat survet, mida talle avaldab isiksus, sest olemuse kasvu takistused on isiksuses.”
-Georgi Gurdzijev
Kas enesearengu nimel tehtavad pingutused turgutavad isiksust või olemust? Kuidas vahet teha?
 

Arutelu inspireerib dok.film "Mina olen Gurdžijev. Mina ei sure." (51 min., eestikeelsed subtiitrid.)

Lisapaladeks katkendid Alar Tammingu loengust "Inimese võimaliku arengu psühholoogia" Georg Gurdzijevi ja Pjotr Uspenski õpetusest.

 

Mul oli üks eesmärk –kogu aeg üks ja seesama: ma otsisin teed tõe juurde, mille ma ka leidsin.

Tõe juurde on olemas kolm teed, kuid ma leidsin neljanda.

Tõde on lihtne....

Inimesel on tohutud võimalused, ta võib oma elu jooksul luua ja kasvatada endas tugeva hinge, niivõrd tugeva, et see hing jääb elama peale füüsilise keha surma.

Inimene võib muutuda surematuks, kui ta seda tahab.

Kas siis igaühel pole hinge?

Hingeke on, aga hinge peab välja teenima. Küpse hingeta on inimene lihtsalt üks masin.

Tõde...

Tõelised teadmised ei saa kuuluda igaühele. See on seadus.

Teadmised on eri liiki mateeria. Kui tõelised teadmised jagada miljonite inimeste vahel, siis igaüks saab väga väikese osa, ning tõde muutub valeks.

Samas mitte keegi ei varja tõde meelega, enamus seda ei vajagi, eriti kui jutt käib tõest enese kohta.

Kõige kiirem viis vaimsete jõudude arendamiseks seisneb selles, et kannatlikult taluda subjektiivselt ebameeldivaid teiste olendite väljendumisi.

-Georgi Gurdžijev..

 

Eneseteadvustamine on enda kui masina uurimine, kasulike ja kahjulike loomujoonte märkamine.

Peamisteks energialekkeid põhjustavateks loomujoonteks on mehaaniline tegevus koos kohaloleku puudumisega, endale valetamine ehk kindla tõe pähe rääkimine sellest, mida ise ei tea, negatiivsete emotsioonide väljendamine neid kõrgemaks emotsionaalseks energiaks transformeerimata, ohjeldamatu rääkimine ehk lobisemine, teadveloleku puudumise vohavad kujutlused negatiivsetest stsenaariumitest...

-Alar Tammingu loengust

*

Lisapala Kabala-uurijalt:
Inimene võib tegeleda kõige automaatsega- magada, süüa, seksida, töötada... Loomalikul tasandil ei ole tal eriti valikuid.  Keha on loomne ja loodus on selle õigesti programmeerinud- inimene ei saa loomalikus maailmas eriti midagi muuta.  Kui tal kui loomal oleks vaba aeg, kasutaks ta seda ainult enda kahjustamiseks... Loomaliku tasandi tegemistele ilmneb tähendus alles siis, kui inimene leiab tähenduse oma elule. Tähendus ei väljendu inimese loomalikul tasandil. Keha ei saa väljuda loomalikult tasandilt, aga "mina" saab. On võimalik tajuda oma Mina tasand kõrgemal- vaimses maailmas. 
Inimest ei ole võimalik veenda egoismist loobuma. Egoismi ei saa võita... teda saab ainult parandada. Loodus ütleb, kuidas: olen õnnelik sellest, et teine inimene on õnnelik. Kui seda seadust rikume, meid nüpeldatakse. 
 Iga rakk on egoistlik, kuid mõistab, et selleks, et elada, tuleb olla organismile kasulik. Inimeses peab sündima mõte, et ta on osa tervikust ja peab õppima armastama. Sellega tõmbame enda poole kõrgema armastuse jõu ja see muudab meid. 
"Mina" jääb pärast siitilmast minekut alles, tegele selle lihvimisega, mitte mateeria ja muu loomalikuga.  
Järgmisel tasandil teadvustad endale oma loomuse nõrgad kohad, aga sul ei ole nende parandamiseks enam midagi võimalik teha. Saad aru, et on maailmas palju ilusat, aga sinu loomuse piiratuse tõttu puudub sul sellele ligipääs. Praegu on võimalik kasvada. Lõpuks ka võimalik ennast "endast" välja rebida ja elada ainult praeguses hetkes.
Inimese vabadus seisneb eelkõige oma egoismist ülesaamises. See, mis sind täiega valitseb, peab hakkama sulle alluma. 
Tõuseme loomaliku tasandi egoismist inimliku egoismi tasandile. See on juba vaimne tasand. Järgmistel põlvkondadel säilib side vanematega vaid siis, kui esinevad mingid ühised vaimsed eesmärgid. Kui inimene leiab oma elusihi, saab ta ühineda sarnase sihiga inimestega, et seda ellu viia. Vanemad ja lapsed e.loomalik osa ei puutu siin asjasse. Oluline on Looja avastamine ja teadvustamine... see on omavahelise sideme ja armastuse teadvustamine. Kui ühist eesmärki ei leita, ei seo lapsi ja vanemaid miski.
Viirusejärgses maailmas oskavad inimesed näha mateeriast läbi. Materiaalse ega staatuse põhjal ei anta enam hinnangut. Vaadatakse läbi prisma, mis temast kui inimesest tolku võiks olla. Kuidas ta saab aidata ühiskonnal liikuda ühinemise suunas. See, kes oma kasulikkust ühiskonnale oskab välja tuua, saab ühiskonna poolt ka vääriliselt hinnatud. Väärtuslikuks saab inimene, kes endast annab, ühendab, selgitab, juhib, edasi nügib... ühiskonna kui ühtse hinge suunas. 
  -Mihhail Laitman

Järgneb aruteluring.

Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
Kohtumiseni!
Peeter
5278539
NB: Kui mõnel aadressil Lektooriumi kirju tarvis ei ole, saatke see kiri ilma pikema jututa tagasi, kustutan liigse aadressi!

Reaalsus ja illusioon

Kolmapäev, 30 November 2022 18:00

Reaalsus ja illusioon
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 30.novembril kell 18:00
Reaalsus ja illusioon.
 
 Miks reaalsus on selline, nagu ta on?
Kas reaalsus on selline, millisena teda tajume?
Kuidas minu suhtumine reaalsusesse sõltub sellest, kui illusoorseks seda pean?
Mis reaalsusel sellest, mis ma temast arvan?:)  
Arutelu inspireerib Chad Cameroni ja Isaac Alleni film "Hüpe" (Leap, 88 min., eestikeelsed subtiitrid)
*
„Hüpe!“ on film, mis uurib iidset teadmist maailma illusoorsest olemusest. See ei ole film meie füüsilise kogemuse eitamisest.  Hüpata illusioonist kõrgemale tähendab lasta kõigest lahti ja elada lähtuvalt inspiratsioonist. Hüpata kõrgemale oma praeguste tajude konstrueeritud reaalsusest ja ka sellest, mida arvad ennast teadvat. 
*
Järgneb teepaus ja aruteluring.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.
Osaluspanus kuni 10€.
Peeter
5278539

Eneseteostus ja vanameister Ram Dass

Kolmapäev, 23 November 2022 18:00

Eneseteostus ja vanameister Ram Dass
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 23.novembril kell 18:00
Eneseteostus ja vanameister Ram Dass.
 
Terve elu on õppekava. Kuidas läbida see parimal viisil?
Arutelu inspireerib Jamie Catto film Ram Dass-iga "Eikellekski saamine".( 81 min., eestikeelsed subtiitrid)
*
Minu vanemad olid väga kindlalt otsustanud teha minust Keegi. Nad tahtsid, et ma teostaksin ennast, oleksin vastutustundlik, terve, edukas ja paneks neid tundma uhkena. Minu probleem oli selles, et kostüüm, mida ma kandsin, ei sobinud mulle. Selles olles tundsin ebamugavust ja püüdsin ennast pidevalt ümber kohandada. Kõik teised aga ütlesid alatasa: "Ilus kostüüm! Väga muljetavaldav! Sa peaksid küll õnnelik olema.
Aga ma ei olnud.
*
Kõigest ebasoovitavast lahtiütlemine muutis mu kiimas tsölibaadiks. Olin täielikult hõivatud "ebasobivate" asjade mitte-tegemisega.
*
Kohta igaüht kui "uimas Jumalat". Ole korraga tegija ja vaatleja. Mängu mõte ei ole elamine kõrgena, vaid vabana.
*
Kui tahame olla vabad, ei saa me midagi eemale tõugata. Kannatus ütleb Sulle midagi oma mõistusesse klammerdumise kohta ja seda pakutakse kingitusena. Pigem olla haavatav ja saada haiget kui elada elava surnuna.
*
Katkematu otsimine on puuduse küllus.
...mitte et Sul ei võiks olla mingeid eelistusi, vaid et Sa ei peaks olema neisse kiindunud.
*
Järgneb teepaus ja aruteluring.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.
Osaluspanus kuni 10€.
Peeter
5278539

Kõik pole nii, nagu pealt paistab.

Kolmapäev, 16 November 2022 18:00

Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides kolmapäeval 16. novembril kell 18:00
Vestlusring Tõnu Aru eestvedamisel. Kõik pole nii, nagu pealt paistab.
 
Lektooriumi elavate legendide hulka kuuluv vanameister Tõnu Aru toob lagedale oma praeguseks hetkeks kogunenud taipamised Maailmas ja Universumis toimuva kohta.
Tõnul on kaasas spikkerplakatid kõige olulisemate teemade lahtikirjutustega. See, missugused taipamised rohkem tähelepanu saavad, sõltub kohalolijate küsimustest ja vihjetest.
Osaluspanus kuni 10€
Lahe on, kui midagi suupärast ühiseks näksimiseks lauale tood.
Peeter
5278539

Vahvad valeõpetused

Kolmapäev, 09 November 2022 18:00

Vahvad valeõpetused
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides kolmapäeval 9.novembril kell 18:00
Vahvad valeõpetused.
Kui ma juhiksin kooli, annaksin keskmise hinde neile, kes andsid mulle kõik õiged vastused, sest nad on head papagoid. Ma annaksin parimad hinded neile, kes tegid palju vigu ja rääkisid mulle neist ja siis rääkisid, mida nad sellest õppisid.
-R.Buckminster Fuller
 
Kes see Lazarev on, et temast Lektooriumis nii palju räägitakse? Mis on tema peamine sõnum?
Oma videoesinemises "Milles Lazarev eksis"  (2022, 22 min., eestikeelsed subtiitrid) tunnistab ta tehtud vigu ja räägib, mida olulist ta praeguseks on õppinud.  
Video võib panna mõtlema, missugused võivad olla sobimatud tõekspidamised, millesse ise oleme takerdunud ja kuidas neist õppust võtta. 

*

Minu raamatute kirjeldus sarnanes võidusõiduga. Minu ebatäiuslik maailmavaade ja paljude tõdede vääriti mõistmine viis selleni, et lugedes enda ilmunud raamatut, kuulates seda, millest see räägib, haaras mind tihti õuduse tunne, kui ma mõistsin, et ma olin inimesi eksitanud, ma ei andnud neile  õiget infot, ning siis ma püüdsin kohe seda olukorda parandada, kirjutades järgmist raamatut.

Ma kasutasin religioosseid mõisteid, pidades neid õigeteks ja muutumatuteks, kuid ei kahtlustanudki, et need on oma enamuses üsnagi naiivsed ning mitte ainult ei anna reaalset ettekujutust universumi seadustest, vaid kohati ka moonutavad neid. 

Ma arvasin, et armastus on ainult nauding. Ma arvasin, et meeleparandus tähendab paluda, et sind ei karistataks. Ma arvasin, et palve on üksnes tervise ja soovide täitumise palumine. 

Ma olin kindel, et töö iseendaga tähendab hinge puhastamist mustusest –nagu solgipange väljaviimine. Aga seda, et sa pead seejuures muutuma, ma ei aimanudki. Kui meie iseloom on säilinud endisena, ning hing puhastus, me võime teha pattu veel rohkem kui varem.

Teadlasena olin ma pragmaatik, ning keha ja tervis olid minu jaoks esikohal. Ma siis ei teadnud, et vildakas eesmärk põhjustab funktsiooni moonutuse, loob vildakaid tundeid.

Muide ma ei teadnud, isegi ei mõelnud sellest,  et selline mõiste nagu töö iseenesega, peab olema tihedalt seotud arengu mõistega ja arengu seaduste täitmisega. Universumis ju kõik, mis ei arene, sureb.

Mulle isegi ei tulnud pähe, et konflikt on arengu möödapääsmatu tingimus – ilma konfliktita kõik sureb ehk selle areng taandub.

 Minu jaoks tähendas leplikkus passiivsust ehk ma arvasin, et kui sa lepid, siis sa ei võta enam midagi ette.

Ning seda, et pattude andeksandmise peamine tingimus on inimese muutumine, ma isegi ei aimanud. 

Seda ma mõistsin hiljem, et hing on teadvuse suhtes primaarne – et me mõtleme esmalt tunnete ja kujunditega alles siis mõtetega. 

Ma ei aimanud, et sugugi mitte väiksem karistus ootab sind, kui sa pealtnäha õiglaselt pole rahul, solvud ja mõistad hukka. 

Selgub, et karmaseadused karistavad palju kiiremini mitte neid, kes valesti käituvad, vaid neid, kellel on valed agressiivsed tunded. 

Ehk siis solvujat karistatakse rohkem kui solvajat ja peamine patt ei ole mitte väljaspool inimest, vaid tema sees.

Alguses aga ma uurisin kohusetruult minevikku, ja kõik mu uuringud ning viis, kuidas ma inimesi aitasin, seisnesid mineviku revideerimises. 

Sellest aga, et peab oskama käsitleda oma olevikku ja õigesti suhtuma tulevikku, ma eriti ei mõelnudki.

 

Järgnevad teepaus ja aruteluring. Võib juhtuda, et vaatame veel mõnda Lazarevi esinemist.
Osaluspanus kuni 10€
Lahe on, kui midagi suupärast ühiseks näksimiseks lauale tood.
Peeter
5278539
 

Kuidas täita tühjust?

Kolmapäev, 02 November 2022 18:00

Kuidas täita tühjust?
Lektooriumi õhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides kolmapäeval 2.novembril kell 18:00
Kuidas täita tühjust?
Selle nädala teema võib ju olla tõsine, kuid võib juhtuda, et läbi huumori saab märgata muidu pimedaks jäävaid nurki.
Isegi endas.
Eriti veel siis, kui sissejuhatavaks filmiks on
"Jalutuskäik metsades" (A Walk in the Woods, 2014, 104 min., eestikeelsed subtiitrid),
kus üheks peategelaseks "Rahumeelse sõdalase" targa vanamehena tuntuks saanud Nick Nolte.
*
Tead, Bryson, asi on selles, et mulle meeldib juua. Kõik sellega seotu... Hmm.. Kuid selle asemel, et minna kõrtsidesse nagu kõik teised, lähen ma koju, oma väikesesse korterisse, soojendan õhtusööki ja vaatan televiisorit ja tunnen end vooruslikuna, nagu peaksin. Aga tead, õhtust õhtusse on järjest raskem ennast veenda, et elan rikkalikku ja põnevat elu. Kui mul oleks rõõmu mõõtmise riist, siis tean, et nõel ei hüppaks sinna orgasmi-tsooni. Pean silmas seda, et selle koha peal, kus minu elus varem oli joomine, on praegu tühi koht.
-Stephen Katz (Nick Nolte)
Järgnevad teepaus ja aruteluring.
Osaluspanus kuni 10€
Vahva on, kui midagi suupärast ühiseks näksimiseks lauale tood.
Peeter
5278539

Oma rada ja üldine hüve - Tartus

Kolmapäev, 26 Oktoober 2022 18:00

Oma rada ja üldine hüve - Tartus
Ma ei näe, mis on mägede taga, mis on teekäänakute taga, mis on teispool orgusid, teispool metsi, aga ma pean teadma suunda. Ja see suund on minus endas olemas. See suund on otsekui mingi heli, mingi toon, mida ma ei tohi kaotada. See on kõige tähtsam. See on peamine. Ja kõik muu tuleb.
-Fred Jüssi

Lektooriumi õhtu Tartus Heliseva Sõnumi seminariruumides Gildi 3 teisel korrusel kolmapäeval 26.oktoobril kell 18:00

Oma rada ja üldine hüve.
Kogu vaimustava turunduse ja enasemüügi taustal- kuidas märgata ja hoida oma helinat, oma suunda, oma....
ja samas panustada parasjagu ka üldise hüve nimel?  
Arutelu inspireerimiseks film "Hüvasti, Christopher Robin!" 107 min., eestikeelsed subtiitrid
Kes ei oleks olnud vaimustuses karupoeg Puhhist, tema vahvatest sõpradest ja õnnelikust elust Saja Aakri Metsas... ja kes on vaevanud ennast mõttega, et Christopher Robin e. Moon ei olnud sugugi õnnelik, kui ta sai aru, et ta isa oli temaga kaasa mänginud vaid selleks, et raamatule ainest juurde saada? Mida tahtis Christopher Robin, mis talle meelehärmi valmistas ja kuidas see tema elukäiku mõjutas?
Nagu ikka, on maailma lummanud lugude taga teinegi lugu, mida ei saa pidada väheoluliseks. Kas sealt võiks leida midagi tähelepanuväärset ka oma helina ja suuna leidmisel?   
*
On asju, mis eristavad mind teistest ja asju, mis teevad mind selleks, kes ma olen.
*
Kui sa teed asju, mida sa pead tegema, siis leiad tee.
*
"Puhh?" sosistas Notsu.
"Mis on, Notsu?"
"Ei midagi," ütles Notsu ja võttis Puhhil käest kinni, "lihtsalt kontrollisin, et oled olemas"
*
Päev, mille veedad sõbrata, on nagu pott, milles pole kübetki mett.
*
Minu kõige ilusam päev on see, mille ma veedan sinuga, sellepärast on mul täna jälle ilusaim päev.
*
Sa ei saa kogu aeg ühes metsanurgas istuda ja oodata, millal keegi sulle külla tuleb- sa pead ise kellelegi külla minema. 
Järgneb teepaus ja aruteluring.
Osaluspanus kuni10€.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi (puhhilikku?) lauale tood.

Hingeatlas

Kolmapäev, 19 Oktoober 2022 18:00

Hea Lektooriumi sõber!
 Mõni päev tagasi sai Lektoorium 15- aastaseks. Oled jälle aruteluringi oodatud, sest selgus, et mõni oluline vaatenurk on jäänud ju läbi arutamata. Näiteks see:  
 
Lektooriumi õhtu kolmapäeval 19.oktoobril kell 18:00 Heliseva Sõnumi seminariruumides Gildi 3 teisel korrusel:
Hingeatlas.
 
Oma loomust eirates või alla surudes on keeruline elada, aga veelgi raskem võib olla elada oma loomuse järgi. Mispärast me kipume ennast ka iseenda eest erinevate maskide taha peitma? Missugune paljudest teedest on see, mis meid oma komplekside komplektist mööda ja läbi, oma Kõrgema Minani juhatab?...
-Fred Jüssi, Jungi Hingeatlase sissejuhatus. 
 
Arutelu inspireerib film "Ohtlik meetod" (A Dangerous Method, 2011, 99 min., eestikeelsed subtiitrid)
 
 
Pausi ajal tassike teed.
 Vahva on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus kuni 10€. 
 
Vahvat teadvelolekut soovides
Peeter
5278539
<<  1 [23 4 5 6  >>  
© 2023 MTÜ Lektoorium.