pais

Arhiiv

Õige mees ja hea naine.

Esmaspäev, 19 Oktoober 2020 18:00

Õige mees tahab heale naisele õiget head teha.
Õige mees teeb seda, mida hea naine tahab.
Hea naine tahab õiget asja.
-Andres Luure armastuse-filosoofiast
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 19.oktoobril kell 18:00

 

Õige mees ja hea naine.

 
Õhtu peaesinejateks on seekord kohalolijad ise.
Soojenduseks vestlevad Rait ja Peeter sellest, mis hakkab toimuma siis, kui kokku saavad õige mees ja hea naine 
ning missuguseks kujunevad suhted siis, kui pole õiget meest ega head naist.    
Seejärel kuulame meeste mõtteid ja taipamisi sellest, missugune on nende arvates üks hea naine.
Lõpuks räägivad naised oma arvamustest ja tähelepanekutest selle kohta, missugune on üks õige mees.
Järgneb aruteluring.
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk
 

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?

Esmaspäev, 12 Oktoober 2020 18:00

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Selleks, et paigal seista, tuleb üha kiiremini joosta.
-Alice
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 12.oktoobril kell 18:00
Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Häälestumist  ja jagamisväärseid taipamisi inspireerib armastusfilm "Milleks unistused võivad saada"? (What dreams may come) 1998, 109 min., eestikeelsed subtiitrid.
Minu armastus on kõikvõimas alles siis, kui ma ei proovi sellega maailmu endale meeldivaks muuta, vaid suudan armastada ISEGI SELLIST ebatäiuslikkust. Ja täiest hingest.
Järgneb aruteluring.
Kohtumine kestab ca. 4 tundi.
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10-15€
 
***
Juba tundub, et olen päris heas kohas ja siis avastan, et panen endale päris korralikult puid alla. Märkan rohkem seda, kus eksin ja vähem seda, kui miski õnnestub.Tundub, et enesearmastusest on asi väga kaugel, kui sisemine kriitik mind sellisel määral nüpeldab. Võti tundub olevat leppimises sellise endaga,  nagu ma parasjagu olen. Leppimisest, aktsepteerimisest ja lubamisest on palju juttu olnud, kuid mis see tegelikult tähendab ja kuidas see käib?
Enesearmastust otsides vahtisin kuude kaupa peeglisse, kuid märkasin, et positiivsed afirmatsioonid ei  toimi, vaid kasvatavad hoopis viha ning mu sisemine hääl muutus veelgi valjemaks ja selgemaks. Väljendamaks seda, et lõpeta endale valetamine. Midagi sa ei armasta ennast!
Ehk leiame teeotsa iseennast hindama, väärtustama ja kes teab, ehk isegi armastama, luues selleks ühise vestlusõhtu, kus saame turvalises keskkonnas jagada kogemusi ja taipamisi enesega parema suhte loomisest ja selle hoidmisest.
-Rait  
***
Kuidas ma saan aru sellest, et armastan?
Eelkõige muidugi iseennast, sest ennast armastamata on "teiste" armastamine üks teesklus ja pettus...
Kas armastan just sellisena, nagu praegusel hetkel olen, mis ei tähenda seda, et enam ei ole kuhugi kasvada ja peaksingi sellisel kujul armastusväärseks jääma. 
 Kõigepealt tuleks kasvada päriselt mõistma seda, et väline maailm peegeldab minu sisemist maailma, ma näen välises iseennast. Siis saan muuta iseendas seda, mis välises maailmas mulle ei meeldi ja kasvada armastama praeguse hetke iseennast. Siis saab väline maailm mulle näidata minu kasvamist.  
  Jumalat, Loojat, Loodust, Teist Inimest... on võimalik kasvada mõistma just sellisena, nagu ta minu elus avaldub ja armastama teda kui iseennast.  
 Armastusele seatavad tingimused ja piirangud annavad vihjeid selle kohta, kui sügavale armastama olen jõudnud ja missuguses suunas edasi liikuda.   
  Mis tunded ja mõtted kerkivad, kui põrnitsen peeglist vastu vaatavale tüübile silma sisse ja ütlen talle "armastan Sind"?  
Kas saan ütelda, et armastan ennast, kui on mingid eluvaldkonnad või elusündmused, milles toimunut või toimuvat ma omaks ei võta, neid ignoreerin või nendest vabaneda püüan?
Rahulolematus ja ohvriseisund on armastuse  voolamise takistusteks. Ma ei ole oma haavade ohver. Haavad, sealhulgas ka lapsepõlvehaavad, on teeviitadeks, mis juhatavad märkama olulisi eluvaldkondi, mille tasakaalustamise ja tervikliku omaksvõtmise läbi saan kasvada lapsikust armastajast täiskasvanud armastajaks. 
  Täiskasvanud armastaja ei sea oma armastusele piiranguid ja tingimusi. Ta vastutab oma elu eest ise. Ta kohtab armastusega kõike, mida sisemised ja välised maailmad talle pakuvad. Loob, hoiab ja purustab, rõõmustab, kurvastab ja vihastab- armastusega.    
Ma ei pea olema ilus, armas ja hea ja..., selleks, et olla armastusväärne versioon iseendast.
Armastan heas ja halvas, õnnes ja õnnetuses... . Ma ei ole küll kogu aeg õnnelik, aga ma ei ole kunagi õnnetu.
Jah, minugi maailmas toimub ärritavaid sündmusi... Võibolla on need selleks, et mind proovile panna - kas isegi sellises olukorras suudan säilitada armastuse?
Kas isegi niisugust ennast suudan armastada?
Peeter

Kuidas luua endale oma unistuste elu? Kuidas saada seda, mida ma tahan?

Esmaspäev, 05 Oktoober 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 5.oktoobril kell 18:00:
Kuidas luua endale oma unistuste elu? Kuidas saada seda, mida ma tahan? 
Millistel juhtudel juhivad sedalaadi küsimused meid kõige tähtsamast hoopis kõrvale ja avastame ennast aastaid hiljem väga nukrast kohast. Või vastupidi, näiliselt väga rikkast kohast, sees aga tühi tunne kraapimas.
Tahaks öelda, et hinges on meie teekonna juhatus olemas ja seda tuleb jälgida ning igasugune unistamine põhjustab lõpuks kannatusi, kuna seab tingimusi õnnelikuks olemisele. Vaatame aga veidi sügavamale.
Unistamine, visualiseerimine, eesmärkide seadmine, taotlemine, manifesteerimine, ... need tunduvad olevat ühiseks nimetajaks millegile, mida võib ilmselt nimetada omale parema tuleviku loomiseks. 
Rohkem kui 10 aastat tagasi käis kulutulena maailmast üle film The Secret, mis andis selge valemi, kuidas oma ellu luua seda, mida sa tahad.
Vaatame kuidas täna 10 või rohkem aastat hiljem asjalood on. Mis on faktiliselt muutunud ja kus keegi oma elus praeguseks on.
Kui unistame asjadest, soovime nende realiseerumist tulevikku, visualiseerime neid sinna ja usaldame selle protsessi universumi kätte ( mõned jumala hooleks, mõned kõrgema jõu hooleks jne.), siis ehk peaks teadvustama, et võibolla on mündil kaks poolt... Saame oma soovitu, kuid loome kuhugi ka kannatust ja kaost. Enda maailma tekib näiliselt palju kraami, kuid mis kaugemal juhtub?
Aga mis juhtub siis, kui hakkame unistama oma ellu teistsugust inimest, uut kaaslast, paremat sõpra, toredamat töökaaslast? Keegi on ju ka meie taotluse teises otsas. Kas unistus suurest armastusest ja selle taotlemisest oma ellu toob koos uue imelise kaaslasega, kes lõpuks kohale ilmub, ka kannatuse õuele? 
Kas innustunud loometegevus võib osutuda hoopis võõra manifestatsiooni tagajärjeks või kaasnähtuseks?
Millistel juhtudel kõik klapib kõrgema juhatusega ning millistel juhtudel me kannatust juurde loome?
Ja mis juhtub veel siis, kui hakkame unistama paremast kogukonnast, riigist, ühiskonnast, maailmast, universumist. Kohati usume, et suudame oma taotluste ja parema maailma kujundamise soovidega luua ilusama, parema ja kergemat elu pakkuva maailma, kus kõrgema teadlikkusega ühiskonnas elava indiviidi eksistents muutub armastusest, hoolimisest ja kõrgeimast eetikast läbi põimunult paradiisi-laadseks kogemuseks. Paradiis maa peal sündigu! Samas igapäevane pilt ja tagasiside reaalsusest annab vihjeid hoopis ühiskonna kõigi väärtussüsteemide kokkukukkumisest ja üldse kogu maailma kaosesse liikumisest. Kas selle põhjuseks võib olla loomise maagia, mida lapsik ja egotsentristlik ühiskond meelevaldselt, enesele kahjusid teadvustamata on kasutama hakanud ja sellest tulenevalt meeletu kiirusega maailma kaosesse paisanud?
 Ehk on see liialt karm eeldus, kuid tundub, et oleme avastanud võimsa vahendi reaalsuse loomiseks, kuid see on justkui sattunud kohati valedesse kätesse. Oleme avastanud endas looja, kuid tundub, et liiga vara. Reaalsuse loomise seadused on sattunud justkui täiskasvanud laste kätesse, kes maagia koolis käinud pole ning põneva loodusseadusega meelevaldselt ringi käivad. Kas kuskil on ka maagia kasutamise ohutus-abinõude raamat, kus on kirjas näiteks eeldatav vanus ja kogemus, nõuded teatud tasemeni arendatud teadlikkuse suhtes või on eelduseks hoopis teatud võlukunsti-koolide läbimine, shamaanilt pärimuse ja pühitsuse saamine? Ehk on nii, et see pole igaühele ette nähtud ning varasemalt hoiti neid maagia valdkonda kuuluvaid  teadmisi põhjusega saladuses? 
Sisetunne ütleb, et see info, mis maagiaga mässamiste tagajärgedest räägib, on ka olemas.
  Kuidas seada elusihti nii, et unistuste kõrval jääks ruumi ja kohta ka terviku tajumisele ning tagantärele ei oleks piinlik oma lihtsameelsuse üle?  
Jätame ruumi ka variandile, et antud teema ja sellele võetud vaatenurk võib ka olla lihtsalt elava ettekujutlusvõime vili ja tegelikult on maailmas kõik hästi ja see liigub paremuse ja järjest täiuslikuma korrastatuse taseme poole. Käimas on loomulik kõrgemasse teadvusesse kasvamise protsess, meie kõigi paremaks hüvanguks.
Aruteluring kestab 3-4 tundi.
Soovitav osaluspanus 10-15€
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.
Päikest igasse hetke,
Rait 

Miks tekivad raskemad meeleseisundid? Kuidas nendega toime tulla?

Esmaspäev, 28 September 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 28.septembril kell 18:00

Miks tekivad raskemad meeleseisundid? Kuidas nendega toime tulla?

 

Kui igapäevaselt on pilt üsna klaar, mõtted on pigem selged, elus on parajalt rõõmu ja energiatase on hea, siis äkitselt juhtub, et leiame ennast olukorrast, kus pea on otsas paks ja klaar meeleseisund on asendunud meeltesegadusega. Mõningatel juhtudel on isegi mälu maru kehvaks muutunud ja segaseks muutunud ka arusaam sellest, kes  või mis ma nüüd olen. 

 

Esoteeriliset maailmavaate nurgast saaks seda kirjeldada kui kukkumist kõrgemalt energitasemelt madalamale. Kas selle põhjustame meie ise või on see seotud väliste teguritega alates teiste inimeste seisunditest, mis meid mõjutavad... kuni kosmiliste protsessideni välja. Kas oleme sattunud kellegi manipulatsioonide haldusesse, keegi on meid energeetiliselt rünnanud... või oleme ise mingi vea teinud. Ahnusest, rumalusest või kirest haaratult... .  

 

Kuidagi me igal juhul sellest jälle taastume ja läheme eluga edasi, kuni järgmise korrani, mil see seisund meie tavaelu pea peale keerab. 

 

Lisaks kaasneb sellega meeleolude muutus nukrameelsusest depressiooni välja. 

 

Jagame kõik koos oma kogemusi, lugusid ja lahendusi keerulistest olukordadest välja tulekuks.

 

Osaluspanus 10-15 EUR

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi lauale tood.


Päikest igasse hetke,
 
Rait Reemets
mob. 52 01 970

Kas lugude kuulamine tervendab meid?

Esmaspäev, 14 September 2020 18:00

Elulood, edulood ja teistmoodi lood ehk selle suve lood.
 
Lektooriumi lugudeõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 14.septembril kell 18:00
Kas lugude kuulamine tervendab meid?
 
Kui kuulame oma sõpru, tuttavaid ja kaugemaid inimesi, gurudeni välja, võime märgata midagi olulist, mis aitab meid meie teekonnal edasi. 
Sinugi lugu, keeruline või lihtne, kuid ühiselt hoitud ruumis välja räägitud, võib muuta teise inimese elukurssi.
 
Kevadest on möödas terve suve jagu aega.
Loodetavasti on igaüks meist vahepeal oma teekonda käies
saanud uusi taipamisi või on vanad kusagilt sügavalt esile tõusnud...
...kogenud midagi omapärast, avastanud ennast olukordadest, mis on senise maailma pea peale pööranud... 
...märganud ennast tegemas miksit uut moodi, leidnud endas mõne omaduse paranemise...
...kasvanud suuremaks, võimsamaks...
või hoopis nüpeldada saanud või väiksemaks jäänud.
 
Mis iganes see ka pole olnud, on see olnud kindlasti väga oluline. 
 
Eriti oluline tundub olevat 
toimunu ja iseenda sammhaaval lahti mõtestamine, protsessi sõnastamine ja vormimine oma looks. Ja selle loo väljarääkimine.
 
Lugusid räägivad Liisi, Peeter, Jaan, Rait ja teised.  Loodetavasti ka Sina. Kui Sulle meeldib kuulata, tule kohale, sest ilma sinuta ei saa lugusid rääkida. 
 
Arutelu inspireerib filmi asemel mõnus soe kakao. 
 
Lauale  võib tuua miskit lahedat söögipoolist.
 
Tule ja loo koos meiega
 
Osaluspanus 10 kuni 15 eurot olenevalt sisetundest.
 
 
Suurima lugupidamisega,
Rait Reemets
mob. 52 01 970

Karmas hulpida või oma õnne valada - selles on küsimus

Esmaspäev, 21 September 2020 18:00

Kõik, mille tõttu pole Sa kõikjalolev heatahtlik olend, kuulub karma juurde ja sellest võib kahtlusteta vabaneda.

- Ingvar Villido.

 

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus

esmaspäeval 21.septembril kell 18:00

Heliseva Sõnumi seminariruumides Gildi 3 teisel korrusel

 

Karmas hulpida või oma õnne valada - selles on küsimus.

 

 Mis on karma ja miks selles hulbitakse? 

Mis on õnn ja kuidas seda valatakse? 

Kuidas vabaneda karma mõju alt ja elada teadlikku ning tasakaalustatud elu?

Arutelu inspireerib põnevate raamatute autor ja kirjastaja, iidsete kultuuride ja elu saladuste uurija INGA RAITAR.

 

 Elu karma väljendub su praegustes iseloomujoontes, mis toodavad praeguse elu olukordadega kokku puutudes häid või halbu tagajärgi. Eelmises elus tehtud teod on praeguses elus tajutavad su käitumist käivitavate alateadlike impulssidena.

Iga kogemus, mis sulle elus osaks saab, on sulle vajalik ja kasulik. Iga jõuliselt su elu pahupidi pöörav kogemus annab sulle võimaluse midagi ebaolulist elust välja puhastada ja samas selle protsessi käigus omandatud teadmised uue, väärtusliku kogemusena talletada. Seda kogemust omades seejärel maailma paremaks muuta aidata.
Mitte kunagi ei tasu loota, et keegi teine teeb sinu elu sinu asemel korda. Iga inimene maamunal tegutseb oma elust lähtuvalt. Seega ei tee mitte keegi mitte kunagi sulle midagi halba (ega ka enamasti midagi head) vaid ajab mingit oma asja, mida sina siis saad kas sulle heaks või halvaks kasutada.
Aga et valida oskaks, tulebki olla teadlik. Märgata protsesse - nii süsteeme kui inimesi - käivitavaid tegelikke põhjusi. Alles siis otsustada, kas soovid neid põhjusi oma tuleviku tagajärgedeks või mitte.

 

Teod ei ole head ega halvad. Kavatsused võivad olla. Kurjuse energia kood sa ise oma mõtetega kuhu iganes oma elus. Kui sa võtad asju nende endina, saad neid kasutada nii nagu nad on. Oma tegusid teadlikult valides tekib võimalus vabaneda karmilisest ettemääratusest. 

 Kui oled teadlik, saad valida - nii lihtne see ongi.

 

Meie võimalused, mida oma eluga enda poole tõmbame, annavad meile pildi meie olemusest. Meist igaüks elab endast lähtuvas reaalmaailmas. Lugusid võib jutustada sadu, kirjanikuna tean palju lugusid. Aga on olemas loodusseadused. Neid ignoreerides jõuame tasakaalutusse. Ning vaid idee, et tasakaal on kuskil olemas, meie elu konkreetse ja reaalsena tasakaalu ei vii. Aga kui meie elu POLE reaalses tasakaalus, tekitab ta tasakaalutust ka suures pildis. Ning siis hakkab kõik see, mida me tekitame, meile mõjuma - vastavalt sellele, mis meist välja tuleb.

Kui sinus pole tasakaalu pole ka Universumis sinu jaoks tasakaalu. Muidugi on Universum ise jumalikus suures plaanis harmooniline aga selles ju point ongi et kui sinu elu seda tegelikult ka, mitte ainult ettekujutuslikult pole, siis no polegi. Sa ei saa luua, kui su elu pole sinu enda poolt reaalselt balanssi elatud.

Tasakaal sisemise ja välimise vahel on sinuga alati kaasas, ükskõik, kuhu sa ei läheks. Tasakaalutus tekib siis, kui üritad olemasolevat mitteliigutades ikkagi liikuda. Sisemus kisendab, et tahaks muutust, tasakaalu, tervikusse, ent ego ütleb – ole turvaliselt paigal, sest tundmatu hea on ohtlik… Siis ollaksegi mistahes paigas paigast ära.

Vajadus harmoonia, suhete, ilu, läheduse, soojuse, helluse, mõistmise järele on meis kõigis. See vajadus on tegelikult sinus igas hetkes olemas olev rahu, armastus ja õnnelikkus, mille sa oled katnud sadade "eluliste vajadustega", kuid mis ometi sinus pidevalt esilepääsu otsib. Hetkes, kus kohtad ilu selle sõna tegelikus tähenduses - harmoonia ja kooskõlana terviku kõigi osade vahel, võib kohale jõuda taipamine: kui ise ei loo muutust, siis ei muutugi. Kvaliteetne elu on su enda looming.

Elukvaliteet pole millegi juurdelisamine oma elule vaid selle eemaldamine endast, mis segab sind kogemast sinus igas hetkes su põhiolemusena olevat.

Tasakaalus inimene saab hoida ennast ja oma maailma harmoonilisel sagedusel, selleks aga peab endast eemaldama kõik, mis tasakaalu paigast viib. Kõigepealt vaja aru saada enda ja maailma tegelikust koostoimemehhanismist. Sellest, mis või kes sa tegelikult oled, millest koosned ja kuidas kõlad kokku kõigi nende ilusate või mitteilusate hetkedega ja paikadega sinu ümber. Leida üles paik, kus sinus on kogu aeg olemas armastus. Selles paigas ollakse alati harmoonias. Mistahes kohas ja mistahes ilmaga.

-Inga Raitar.

 

Aruteluring kestab ca 3 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Tuleviku tõmme

Esmaspäev, 08 Juuni 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 8.juunil kell 18:00

Tuleviku tõmme. 

 

Hea Lektooriumi sõber. 

Kolm kuud on möödas hetkest, mil avatud aruteluringis maailma asju arutasime. Tõenäoliselt on selle aja jooksul kogunenud mõtteid, mis on väärt jagamist. Tuleme kokku enne kui suur suvi need meelest viib. Proovime aruteluringis leida ühisosa ja lahknemisi ning taibata, mis on täna teisiti kui eile ja missuguses suunas tulevik tõmbab.

 Võib juhtuda, et vaatame ka mõne inspireeriva videolõigu. Kui Sul endal on midagi piisavalt pöörast valmis pandud, võta mälupulga peal kaasa, mine tea...

 

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!
Peeter
5278539

Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega

Esmaspäev, 09 Märts 2020 18:00

Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 9.märtsil kell 18:00

 Mõnus äraolemine ja ergas kohalolek koos Eckhart Tollega.

 

Eckhart Tolle videovestluseid on mõnus vaadata. 

Lahe huumor, palju erinevaid vaatenurki, pööraselt lihtsana näivad õpetused.

Lood vaimustavast ja imelisest maailmast, mis saab avaneda siis, kui olevikuhetkes erksalt kohal olla.

Iga vaatamiskorraga muudkui uute seoste märkamine...

Asi läheb keerulisemaks siis, kui endalt küsida: Kas ma ise praegu elan sel kombel?

Mis takistab elamast kooskõlas Universumi vooluga ja luua just seda, mis tahab läbi Sinu loodud saada? .

Kuidas takistustest vabaneda? 

Kuidas upitada ennast surfama loova impulsi lainetele? 

Kuidas märgata võimalusi seal, kus "normaalne" inimene neid ei näe?

 

Arutelu inspireerib Eckhart Tolle videoesinemine "Oma elueesmärgi leidmine" (Eckhart teachings 2008, 93 min., eestikeelsed subtiitrid)

https://www.eckharttolle.com/  

Järgneb aruteluring.

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Missuguste Eckhart Tolle sõnumitega tasuks rikastada oma elufilosoofiat?

Esmaspäev, 02 Märts 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 2.märtsil kell 18:00

 Missuguste Eckhart Tolle sõnumitega tasuks rikastada oma elufilosoofiat?

 

Maailmapildi kokkupanekul on oluline roll elufilosoofial.

Suhtumine kõigesse, mis oli, on ja tulla võib, põhineb omaksvõetud vastustel elu peamistele küsimustele-  Kes ma olen? Mis on maailm? Miks ma olen siin? Kuidas olla siin parimal viisil?

Täiuslikku enesekohast elufilosoofiat riiulist ei leia. Valem tuleb endal koostada.

Lektooriumi õhtul tuulutame ja uurime Eckhart Tolle  peamisi sõnumeid, et märgata nende hulgas pärleid, mida tasuks oma rahulduspakkuva elu valemisse põimimida. Või hoopis selliseid, mis ei sobi sugugi. Vaatleme seoseid teiste inspireerivate õpetajate vaatenurkadega.

 

Arutelu inspireerib Eckhart Tolle videoesinemine "Rahuldustunde allikas" (Eckhart Teachings 2016, 90 min., eestikeelsed subtiitrid)

 

 Olemasolul on kaks mõõdet:

Identiteet, mis on määratletud füüsilise ja psühholoogilise vormi ning mõtleva olevuse kaudu.

Ja on olemas sügavam, avara teadvuse ruum, mis ei ole määratletud vormi kaudu.

Teadaolev ja tundmatu.

Evolutsiooni mõistetes rääkides on inimese elu eesmärgiks leida oma sügavam olemus ning tuua see praegusesse ellu.

-Eckhart Tolle

https://www.youtube.com/watch?v=PlFPN2a-Aso

 

Universum tahab luua kõikjal võrratut eluvormide mängu. Sellel on mingi eesmärk, mida me ratsionaalselt ega intellektuaalselt ei suuda täielikult mõista. Kuigi vormide loomise ülimast eesmärgist saab meil olla vaid sähvatusi, saab vormide loomine juhtuda inimese kaudu ja see on sügavalt nauditav protsess. Sul tekib plaan, kuid selles ei ole eneseotsingut. Mis iganes tahab läbi Sinu loodud saada, Sa ei otsi selles õnne ega eneseupitamist, kuulsust ega rikkust. Mida iganes ego enda jaoks korraldada soovib, võib tulla kõrvalsaadusena, kuid see ei ole põhjus, miks loomine Sinu kaudu toimus. Kui Sinu kaudu toimus meeletu andmine, tuleb miski ka tagasi.

Universumis toimub loova impulsi evolutsiooni spontaanne väljendumine. Inimesel võib tekkida tugev tunne, et miski tahab läbi tema avalduda. Millegi uue loomisega kaasneb toetav energia, aga ka takistused- nende inimeste vormis, kes ei ole uue loomisest huvitatud. Kui takistuste ilmnedes tulevad mängu stress ja negatiivsus, on tegemist märgiga sellest, et ühendus loova impulsiga on kaotsi läinud.
Loomisega võib kaasneda intensiivne energiavool, mida ekslikult stressiks peetakse, kuid see on intensiivne ja samas rahuldustpakkuv. Loomisõhina energiavool on väga erinev stressist. Stress ei ole kunagi voolamine. Loov impulss võib takistusi laiali pühkida või muundada neid millekski kasutoovaks.
Kui oled ühenduses sisemise impulsiga millestki, mis tahab läbi Sinu loodud saada, võid öelda, et Sul on plaan, aga see plaan on oma olemuselt ego plaanidest väga erinev. Ego plaanid on piiratud ego vajadustega. Oma plaanide kaudu otsib ego iseennast, eelkõige enda puhevile ajamist. Ego plaanide elluviimine on võitlus, see toob kaasa probleeme endale ja teistele. Ego plaanides on alati varjatud eneseotsing.
Kui juhtud looma midagi, mis on kooskõlas Universumi plaaniga, on Sinu tegevus nagu rullumine tohutul laineharjal. See, kui tihti laineid ette tuleb ja kui suured need on ja kas neid märgatakse, on inimeseti erinev.
Vaimustav ja imeline on olla osaks sellest loomisprotsessist ning see on täiesti uus olemise viis meie planeedil.

 

Järgneb aruteluring.

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Kuidas olemasolevat muuta?

Esmaspäev, 24 Veebruar 2020 18:00

Kuidas olemasolevat muuta?

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 24.veebruaril kell 18:00

 Kuidas olemasolevat muuta?

Mida teha, kui elumustrid on sassi läinud ja olemine on nihkunud hinge jaoks sobimatule rajale?

Lasta kellelgi tagasi painutada?

Teeselda, et kõik on hästi?

Omandada tõhus tehnika ja luua ise uus reaalsus?

Vabaneda millestki, hankida midagi juurde, muuta iseloomu, jääda iseendaks, saada iseendaks, parandada meelt, palvetada, olla rohkem teadvel, muuta sagedust…

Kuidas?

Ühte võimalikku versiooni esitleb ja arutelu inspireerib sügavaid jälgi jättev vene film „Saar“ (Ostrov, 2006. 112 min., eestikeelsed subtiitrid)

Kiindumine mitte-olulisesse segab olemusliku märkamist.

Proovi elus vähem patte teha. Siis on maailm palju ilusam paik.

Hakka andma teistele seda, mida endale soovid.

Unusta hetkekski uhkus, ahnus ja iha.

Tähendusrikkad kohtumised on vanade sündmuste võtmed.

*

Midagi vastukaaluks poliitkorrektsusele.

Pärast filmi vaatamist võid minna oma koopasse tagasi, kuid jäljed jäävad su hinge.  

-vaatajate hinnangutest.

https://www.imdb.com/title/tt0851577/?ref_=tt_urv

Järgneb aruteluring.

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Kuidas ärkvele tulla?

Esmaspäev, 17 Veebruar 2020 18:00

Kuidas ärkvele tulla?

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 17.veebruaril kell 18:00

 Kuidas ärkvele tulla?

Elul on unenäolaadne olemus, millel on oma mustrite süsteem, mida mõistus hoomata ei suuda.

Kas peakski? Või piisab leppimisest sellega, et nendest mustritest ei saa üle ega ümber ja ei ole mõistlik proovida neid muuta. Pigem mustrite mängust teadvel olla.     

 Võib juhtuda, et inimene saab alles tagantjärele aru, et ta on suurema osa oma elust maha maganud.

Kas unenägu on põgenemine reaalsusest või tegelik reaalsus?

Kuidas vahet teha, kas olen tänagi ärkvel või hoopis igikestvas unes, mida heal juhul lõhestavad üksikud ärkvelolekuhetked?

Kuidas ärkvele tulla?

Arutelu inspireerib filosoofiline meistriteos „Ärkvel elu“ (Waking life, 2001, 93 min., eestikeelsed subtiitrid).

https://www.imdb.com/title/tt0243017/

  

Kohtumine kestab 3-4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Missugused unenäod võivad tulla?

Esmaspäev, 10 Veebruar 2020 18:00

Missugused unenäod võivad tulla?

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 10.veebruaril kell 18:00

Missugused unenäod võivad tulla?

 

Olenemata sellest, kas teadvustatud elu on ilus või kole, oleme üsna leppinud sellega, et millalgi tuleb aeg magamiseks. Võibolla ka une nägemiseks.

Kuidas mõjutavad ärkvelolekus tehtud valikud järgneva unemaailma sündmuseid?

Kuidas mõjutavad elus tehtavad valikud elule järgneva maailma meeleseisundeid?

Ühed on rahulolematud nii elu kui ka unenägudega, teised kujundavad unenägusid ja elusid endale meelepärasteks.

Kas on võimalik kasvada ühest teiseks?

 

Arutelu inspireerib suurepärane meistriteos, mis kajastab efektselt elu-pärast-elu kogemusi ning elu sügavamat mõõdet, fantastiline ja liigutav armastusfilm „Milleks unistused võivad saada?/Missugused unenäod võivad tulla?" -What Dreams May Come, 1998, 109 min., eestikeelsed subtiitrid.

Film, mis võitis hämmastavate ja fantaasiarikaste elu-pärast-elu-maailma kirjeldavate efektide eest Oscari. Film on valminud Richard Mathesoni samanimelise romaani ainetel. Raamatu eessõnas väidab Richard Matheson, et väljamõeldud on ainult osatäitjad, peaaegu kõik ülejäänu põhineb uuringutel.

Kuidas paistab Teisest Ilmast vaadatuna see, mis toimub siin? Kas see vaatenurk võib aidata muuta midagi praeguses olemises?

*

Robin Williams mängimas dr. Chris Nielsenit, kes pärast laste hukkumist proovib hoida koos abielu kunstnikust naise Annie-ga (Annabella Sciorra). Vaatamata Annie kõikehävitavale depressioonile suudab paar suhtele uuesti tähenduse leida ja on jõudnud mugavasse keskikka, kui õnnetusse sattunud möödasõitjat aitama rutates hukkub ka Chris...

Oma uuest reaalsusest hämmeldunud Chris kohtub vaimse teejuhi Albertiga, kes aitab tal aru saada, et tuleb liikuda uude maailma. Pärast armetuid katseid saada ühendust puruksmurdunud Anniega otsustab Chris edasi liikumise kasuks ning leiab ennast surmajärgses elus, kus hämmastaval kombel ilmestub kõik, millest just unistada jõudis. Rõõmsal meelel jääb Chris oma armsa naise joonistustega kaunistatud paradiisis ootama päeva, mil Annie temaga ühineb. Kohtub ka oma lastega, kuigi selles maailmas on need otsustanud võtta hoopis teistsuguse kuju...

Paradiis puruneb siis, kui elumõtte kaotanud Annie enesetapu läbi hoopis Põrgusse suundub. Riskides oma igavikulise hinge kaotamisega otsustab Chris armastatud naise päästa. Hämmastavatest taipamistest juhituna leiab Chris Põrgus oma armsama üles ning viimaseks katsumuseks saab naise päästmine needusest, mille olemasolust see ise teadlik ei ole.

https://en.wikipedia.org/wiki/What_Dreams_May_Come_(film)

https://www.youtube.com/watch?v=RmZ-FuBThuQ

*

…jah, magada... Võib-olla undki näha?

Siin ongi konks. Sest see, mis unenäod meil võivad tulla selles surmaunes, kui maise möllu puntrast pääseme, - see paneb kõhklema; siin peitub põhjus, miks viletsusel iga on nii pikk…

…nii kaalutlus teeb pelgureiks meid kõiki ja südiduse loomulikust jumest saab nukra mõtte põdur kahvatus ning lennukad ja tähtsad ettevõtted teelt targutuste tõttu kalduvad ja kaotavad teo nime…

Shakespeare, Hamlet, 3.1., Georg Meri tõlge.

*

Kui film hiljuti vaadatud, võib liituda ka aruteluringiga kella 20 paiku.

Samas on varasemad kogemused viidanud tõsiasjale, et nii nagu unenäo jagamise tulemus sõltub sellest, kes seda jagavad, sõltub filmist leitavate terade toiteväärtus sellest, kellega koos vaadata.

  

Kohtumine kestab ca 4 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Jagatud unenäod

Esmaspäev, 03 Veebruar 2020 18:00

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 3.veebruaril kell 18:00

Jagatud unenäod.

Kas maailmad, milles arvame end elavat, võivad olla unenäolaadsed?

Kas üksteise unenäo ruume on võimalik põimida?

Põimimine tähendaks ligipääsu teise inimese alateadvusele.

Alateadvuses pesitsevate tõekspidamiste muutmise võimalus tundub olevat ahvatlev, kuid samas ka ohtlik.

Üks väike muutus alateadvuse sügavamas kihis võib kaasa tuua trobikonna muutuseid pealmistes kihtides. Missugune võib olla mõju nn. tavateadvusele?

Mida teha siis, kui märkad, et oled vastu oma tahtmist tegelane võõras unenäos?

Mida teha siis, kui tunned, et Sinu alateadvusse istutatakse võõraid ideid?

Või hoopis- kuidas istutada kellegi alateadvusesse uus idee nii, et too ise arugi ei saa??

Kumb on illusoorsem- reaalsus või see idee?

Arutelu inspireerib Christopher Nolan`i film „Algus“( Inception, 2010, 148 min., eestikeelsed subtiitrid)

Kust on pärit meie mõtted, taipamised ja ideed?

Tungides väljavalitud inimese unenägudesse, näppab Dom Cobb sealt ideid, mida ohver parema meelega endale hoiaks. Dom on sel alal meister. Saatusliku eksimuse tõttu kadunud hingerahu tagasisaamiseks on ta seekord sunnitud tegema vastupidist:  kellegi meelde tuleb istutada uus idee nii, et ohver usuks, et tegemist on tema enda ammuse mõttega.

https://www.imdb.com/title/tt1375666/

***

Kui film hiljuti vaadatud, võib liituda ka aruteluringiga kella 20:30 paiku.

Samas on varasemad kogemused viidanud tõsiasjale, et nii nagu unenäo jagamise tulemus sõltub sellest, kes seda jagavad, sõltub filmist leitavate terade toiteväärtus sellest, kellega koos vaadata.

Kohtumine kestab 4-5 tundi.

Pausi ajal tassike teed või kohvi.

Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.

Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!

Peeter

5278539

Missugust filmi oma elust tahaksid vaadata?

Esmaspäev, 27 Jaanuar 2020 18:00

Missugust filmi oma elust tahaksid vaadata?

Mõnikord, kui tundub, et kõik on kadunud, lihtsalt pead kinno minema.

-Dan

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 27. jaanuaril kell 18:00

Missugust filmi oma elust tahaksid vaadata?

Kuidas peaks Sinu filmi peategelane lahendama keerulisi olukordi?

Mida ta peaks ise tegema  ja mille lahendamisest kõrvale põiklema? 

Mis peaks talle endale tähtis olema, mida peaks kaitsma ja mille eest  vastutama ja mille ärategemise eest võiks maksta teistele?

Või tahaksid hoopis vaadata jälle ja jälle oma elust muljunud filmi, milles ei olegi keerulisi olukordi, kõigest paradiis või midagi sellist?

Arutelu inspireerib Michael Goorjian´i film „Illusioon“ ( USA 2003, 106 min., eestikeelsed subtiitrid)

Lugu ei lõpe Sinu päralejõudmisega, kuigi kipud nii arvama. Kõik surelik saab laiali paisatud, aga sügavad muljed jäävad alles. Viimne kui üks.

Kui inimesed elavad oma elu, see salvestatakse. Suurem osa sellest ei jõua kunagi nö. Lindile. Aga sügavamõttelisemad ja tähtsamad asjad muljuvad MULJE ja nendest saavad päris salvestised. Justkui filmid. Ja nagu päris filmid, on nendestki mõned ebaõnnestunud, mõned naljakad, mõned kurvad, mõned romantilised. Kõik oleneb peategelasest.

http://www.illusionthemovie.com/

Teemat ajendas üles tõstma hea sõbra kiri:

„See … sekt on jälle ja jälle oma saadikuid siia saatnud. … Tegevused tekitavad küsimärke. … Igaks juhuks hoiatan ja hoiata ka sina oma … tuttavaid.“

Järgneb aruteluring.

Kohtumine kestab ca.4 tundi.
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!
Peeter
5278539

Mida vajab hing ja mida ego? Kuidas elada nii, et mõlemad oleksid hoitud?

Esmaspäev, 20 Jaanuar 2020 18:00

Mida vajab hing ja mida ego? Kuidas elada nii, et mõlemad oleksid hoitud?

Lektooriumi filmiarutelu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides

esmaspäeval 20. jaanuaril kell 18:00

Mida vajab hing ja mida ego? Kuidas elada nii, et mõlemad oleksid hoitud?

Arutelu inspireerib Michael Goorjian´i film „Teadvuse muutus“ (The Shift, USA 2008, 120 min., eestikeelsed subtiitrid)

Film tutvustab ühte vaatenurka muutusele, milles on loogiliselt põimitud jungilik psühholoogia ja taoistlik filosoofia.

Vaatajal on võimalus osaleda kolmes modernses kriisielus, mille sisse on hämmastaval viisil põimitud vaimse õpetaja Wayne Dyeri kogutud elutarkused. Kord võimendamas, kord tähendust andmas, kord vihjamas võimalikele seostele ja lahendustele...

Elus toimuv nihe, teadvuse muutus ambitsioonidest tähenduse suunas, juhatab eesmärgi ja tõelise enda taasleidmise rajale. See on puhastusprotsess, mis järgneb enesekaotusele.

Ära lase oma muusikal surra koos endaga!

https://www.youtube.com/watch?v=wEM0SF04Rw4

Järgneb aruteluring.
Kohtumine kestab ca.4 tundi.
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 5-10€

Kohtumiseni!
Peeter
5278539

<<  1 [23 4 5 6  >>  
© 2021 MTÜ Lektoorium.