pais

Arhiiv

Kuidas elada tõeks kõige olulisem?

Esmaspäev, 15 Veebruar 2021 18:00

Kuidas elada tõeks kõige olulisem?
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 15.veebruaril kell 18:00
Kuidas elada tõeks kõige olulisem?
Mis on kõige olulisem ja kuidas käib selle tõeks elamine?
Arutelu inspireerib suurepärane film "Saar" (Ostrov, 110 min., eestikeelsed subtitrid, peaosas Pjotr Mamonov) http://ostrov-film.ru/ 
 
Kohtumine kestab ca 4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Peeter Lepisk
*
Loe lisaks: Intervjuu Pjotr Mamonoviga
Milles on Sinu elu mõte?
Iga inimene, keda oma eluteel kohtad, on ingel. Ta on Sinu abiline ja sa ei kohtu temaga juhuslikult. Ta kas paneb Sind proovile või armastab. Muid võimalusi ei ole antud. Noorpõlves juhtus mul selline lugu: Jõime koos sõbraga ja läksime üsna hilja lahku. Hommikul helistan, et teada saada, kuidas ta koju jõudis. Mulle vastatakse, et kukkus rongi alla ja see lõikas tal mõlemad jalad alt. Väljakannatamatult närune lugu... Läksin tema juurde haiglasse, tema räägib: "Sul kõik hästi, aga näe..." , tõmbab teki jalgade pealt ära, õudne pilt! Ta oli uhke mees. Muutus äärmiselt tagasihoidlikuks, aga lõbusaks.
Pani proteesid alla... naine, neli last, lastekirjanik, kõrvuni õnnelik. Vat kuidas Issand tervendab hingesid füüsiliste haigustega! On ju võimalik, et poleks inimesega häda juhtunud, uhkustaks edasi ja kuivaks koorikuks. Raske välja kannatada, kuid selline on kõige lühem vaimse puhastumise tee. Igal hetkel vaja õppida, igal hetkel mõelda, mida öelda. Muudkui kujuneda, kujuneda, kujuneda.
Paraku elu küll nüpeldab, aga need löögid on ravimiks. Sõna "karistus"-«Наказание» tuleb sõnast "juhend"- «наказ». Aga juhend- see on õppetund, õppimine. Issand õpetab meid nagu hoolitsev isa. Paneb väikese poja nurka, et ta järgmisel korral kurja ei teeks. Laps rabeleb, aga isa hoiab tal käest kinni, et ta trammi alla ei satuks. Nii ka Jumal. Kiusatused ja katsumused- need on justkui eksamid. Milleks on eksamid? Selleks, et nendega hakkama saada. Katsumuste läbi saame üha puhtamaks. Kulda põletatakse tules, et ta puhtaks saaks. Sama lugu meie hingedega. Hingevalu tuleb meil vastu puiklemata üle elada, küsimata "mille eest?". See on meie teekond.
Elu tõeliseks mõtteks on armastada.
Miks me elame? Palju aastaid ma ei vastanud sellele küsimusele mingilgi moel. Lihtsalt jooksin sellest mööda. Olin pilves, jõin, kaklesin, kinnitasin endale, et mina olen kõige olulisem. Aga elu tõeliseks mõtteks on armastada. See tähendab ohverdada, aga ohverdada tähendab anda. Skeem on väga lihtne. See ei tähenda kirikuskäimist, küünalde süütamist ja palvetamist. Vaadake... Tšetšeenia, 2002.aasta, seisavad kaheksa sõdurpoissi, üks neist on juhtumisi granaadil splindi välja tõmmanud ja see pöörleb maas. Alampolkovnik, 55 aastane, pole kordagi kirikus käinud, uskumatu, kommunist, neli last... viskus kõhuli granaadi peale, mis ta keha tükkideks rebis. Sõdurpoisid kõik terved, aga komandör kuulina paradiisi. See on ohverdus. Ei ole maailmas suuremat ohverdust kui anda oma elu teise eest.
Sõjas tuleb kõik nähtavale. Seal on kõik kokku pressitud. Aga tavaelus on kõik laiali määritud. Mõtleme, et heade tegude tegemiseks on olemas veel homme ja ülehomme... Aga kui sured juba täna öösel? Mida sa neljapäeval saad teha, kui sured juba kolmapäeval? Tundub, et alles eile istusin Oleg Ivanovitš Jankovski kõrval, siinsamas on tema pintsak ja piip. Aga kus on Oleg Ivanovitš praegu? Sõbrunesime temaga filmi "Tsaar" võtetel. Vestlesime palju elust. Räägin temaga ka pärast tema surma. Palvetan: "Issand, anna armu ja päästa tema hing!". Palve on see, mis Sinna läbi murrab. Sellepärast ei ole mulle pärast surma vaja uhket tammekirstu. Palvetage minu eest, sõbrad, sest ma elasin väga mitmetahulist elu.
Palvetamine on ka eluajal oluline. Sõna aitäh, «спасибо» — «спаси Бог», Jumal, päästa — juba see on palve. Juhtub, et ma ei suuda oma prille leida, palun Kõiksuse Loojat: "Issand, aita!"- ja leiangi. Taevane Isa armastab meid, tema poole võib abi saamiseks alati pöörduda. Kas teate, missugune ime see võib olla!? Istume siin koos teiega, sellised ussikesed- ja võime otse ütelda: "Issand halasta!". Isegi väike palve on päring Kõiksuse käest. Vat kus lugu. Mingit narkootikumi ei olnud vaja.
Issand ei ole kuri kepiga vanamees, kes pilve peal istudes meie tegude üle arvet peab. Ta armastab meid rohkem kui lihane ema, rohkem kui kõik ülejäänud kokku. Ja kui annab mingid piinarikkad tingimused, siis tähendab, et meie hinge jaoks on see vajalik.
Meenutage oma elu raskeid hetki- just siis oli kõige suurem nauding, vot seal oli põnev. Kunagi kirjutasin sellise lookese- mida halvemad tingimused, seda paremad kõutsid. Vot nii...
Armastus- see on väljaspool järjekorda nõusid pesta.
Märgata head ja haakida ennast selle külge- see on ainus viljakas rada. Teine inimene võib palju sobimatut korda saata, aga milleski on ta ilmtingimata hea. Vat sellest niidiotsast ongi vaja tõmmata, mitte rämpsule tähelepanu pöörata. Armastus ei ole tunne, vaid on tegutsemine. Ei pea olema lõõmavaid tundeid vanaeide vastu, paku talle metroos istet. Sinu tegu on ka armastus. Armastus on väljaspool järjekorda nõude pesemine.
Päästa ennast ja rohkem sinult ei oodata.
Ei saa jutustada ananassi maitsest, kui seda mitte proovida. Ei saa rääkida kristluse olemusest, kuni ei ole seda proovinud. Proovige astuda sammuke tagasi ja helistada Ljuudakesele, kellega ei ole viis aastat rääkinud. Ütelda: "Ljuudake, teeme nii, et lõpetame kogu selle loo. Mina ütlesin midagi sobimatut ja sina ütlesid... läheme parem kinno". Ja näete, kui hea uni tuleb öösel! Kõik pöördub sulle, armastavale, sajakordselt tagasi. Paraku mitte hilpudena, vaid hingeseisundina. Vot see on tõeline õnn! Aga selle saavutamiseks tuleb igal hetkel mõelda, mida öelda ja mida teha. Just see ongi loomine.
Vaadake ümberringi- kui palju häid inimesi, puhtaid, imetlusväärseid, lõbusaid isiksusi. Kui näeme jälkust- tähendab, et see on ka meie sees. Sarnane ühendub sarnasega. Kui ma märkan varganägu, siis tähendab, et olen ka ise näpanud. Kui mitte tunandet dollarit, siis vähemalt naela. Ärge mõistke inimesi hukka, eelkõige vaadake iseennast.
Päästa ennast ja rohkem sinult ei oodata. Too Jumal endasse tagasi, pööra oma vaade sissepoole, mitte väljapoole. Armasta ennast ja seejärel pööra enesearmastus armastuseks lähedase vastu- see on norm.
Käitume loomuvastaselt. Selle asemel, et olla lahked, ahnitseme. Elame vastupidi, käime pea peal. Jalgadele tõusta- tähendab anda. Aga kui sa andsid ära kümme tuhat dollarit ning pärast kahetsesid, hakkasid mõtlema, et oleks pidanud andma viis- arvesta, et sinu heategu justkui poleks olnudki.
Elasin tänase päeva läbi- kas kellegilgi oli sellest hea?
Igal öösel on vaja küsida endalt lihtsat küsimusekest: elasin tänase päeva läbi, kas kellegilgi oli sellest hea? Vot mina, kuulus kõva näitleja ja rockń´roller, võin teiega rääkida nii, et käite mul nööri mööda. Kuid kas mul endal sellest parem hakkab? Või teil? Üks saatana nimedest on "eraldav". Sisemine saatan nõuab: sul on õigus, vanake, rivista nad kõik üles! Püüan mitte olla selline. Töötades oma hingega liigun iga päev. Sääsesammudega.
Ei taha ma millegagi uhkustada. Ei oma rolliga filmis "Saar", ei oma luuletuste ega lauludega. Tahan seda kõike kõrvalt vaadata. Minu jaoks on iga päev ime, minu taevas on iga päev eriline. Ja ükski päev ei ole eelmisega sarnane. On õnn, et olen hakanud seda märkama. Olen väga palju mööda lasknud ja mul on sellest väga kahju. Nutan seda taga, muidugi sisemiselt. Kõik oleks võinud olla puhtam ja parem. Keegi ütles- sa kirjutasid selliseid laule sellepärast, et jõid viina. Aga mina ei kirjutanud neid mitte tänu viinale, vaid viina kiuste. Oma 60 aasta kõrgustest ma ütlen: selles elus ei tohi kaotada ühtki hetke! Aega on vähe, elu on lühike ja iga hetk sellest võib olla kaunis. Tähtis on hommikul tõusta ja koristada ümberringi. Kui ärkan juhmis tujus, ei hakka ma portveini jooma, vaid ütlen:" Issand, mul on kuidagi halb olla. Loodan sinu peale, mul endal ei tule mitte midagi välja." Vot see liigutus on kõige tähtsam.
 

Kuidas näha maailma... ja lähedast inimest järjest rohkem imelisena?

Esmaspäev, 08 Veebruar 2021 18:00

Kuidas näha maailma... ja lähedast inimest järjest rohkem imelisena?
Iga harjumus aheldab sind enda külge. Harjumisele järgneb rahu ja seejärel eemaldumine.
Ära harju minuga! Ära anna mind kellelegi ära!
 Tean, et meil jätkub tuld... ja Sa vaatad mind ikka samamoodi ja mina sosistan "mille eest mulle niisugune ime!?"
- M. Romm,  Ära harju minuga!  
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 8.veebruaril kell 18:00

Kuidas näha maailma... ja lähedast inimest järjest rohkem imelisena?

Maailm, loodus ja lähedane inimene on elusamad, hinnalisemad ja saladuslikumad kui me arvata oskame.
Ainult sukeldudes võib hakata tunnetama nende tegelikku väärtust. 
Pinna peal hulpides tundub paljugi tavapärasena ja imelist tuleb otsida üha kaugemalt. Tekib oht laiali valguda, kaotada oma kese ja siht... ning miski väärtuslik  libiseb käest. Ja millalgi "pärast" võib olla kuidagi piinlik.
  Kuidas näha maailma... ja lähedast inimest järjest rohkem imelisena?
 
Arutelu inspireerib Simon G.Powell-i film "Manna" (2003, 54 min., eestikeelsed subtiitrid)  
Kujutagem ette, et maipõrnika konstrueeris tehisintellekti inseneride rühm, kes töötavad mainekas Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis.
Maailm oleks seda siis kohe tunnustanud, ühiskonnale avaldaks sügavat muljet inimese võime sellist masinat luua.
Aga kuna see on ainult bioloogiline põrnikas, mille konstrueeris loodus, siis me oma pilku sellel pikemalt ei peata.
Aga kui me vaataks putukaid justkui nagu esimest korda, siis me ei näeks lihtsalt mõistuseta asju, mis on juhuse poolt kokku klopsitud, vaid targalt ehitatud süsteeme, mis läbi valiva ja vooliva looduse jõu on saavutanud teatud futuristliku keerukuse. Liblika vastsete metamorfoos demonstreerib, kuivõrd võimas on DNA organismi muutma, muutma miljardi raku ühte täpset sätestust teiseks täpseks sätestuseks.
On häbiväärne, et me ei taju nende eluvormide tegelikku loomust ning tahtmatult hävitame neid.
Nii et on mõnevõrra imelik, et me ei mõtle tavaliselt lehest kui intelligentse ja läbimõeldud
disaini näitest, samas kui me näeme selgelt läbimõeldud disaini mingis prügis.
-Simon G.Powell
vt.lisaks:
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Peeter Lepisk

Vastused kõige keerulisematele küsimustele

Esmaspäev, 01 Veebruar 2021 18:00

Vastused kõige keerulisematele küsimustele
Lektooriumi töötuba Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 1.veebruaril kell 18:00
Vastused kõige keerulisematele küsimustele. Muidugi on hea kõik elu poolt pakutavad küsimused ise ära lahendada, kuid vahel võib tekkida vajadus teise inimese käest nõu küsida. No tihtipeale ei ole saadud nõuandest eriti tolku.
Kuidas küsida ja saada vastuseid nii, et vastus oleks võimalikult vähe mõjutatud vastaja arvamusest või hinnangust?
Lektooriumi töötoas tutvume paaristöö harjutusega, mille käigus saadakse teise inimese käest tema enda teadmata tavatuid vihjeid keeruliste küsimuste või olukordade lahendamiseks.
Väljaspool egotasandit on inimesed ühendatud üksteise ja tarkusega rohkem, kui uskuda julgeks. Töötoas selgeksõpitav meetod aitab igapäevaseid suhteid näha hoopis tavatu nurga alt.
Soovitav on võtta kaasa kolm-neli küsimust, mis otsivad vastust ja mis on väärt küsimist.
Kirjutusvahend ja paber või märkmik võivad ka omastkäest olla.
Sobiva "koostööpartneri" võib kaasa kutsuda või leida ruumisolijate seast.
Inspiratsiooni harjutuse läbiviimiseks ja järgnevaks aruteluks pakub Gregg Bradeni film "Põimumine" (HayHouse 2012, 48 min., eestikeelsed subtiitrid) .
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Peeter Lepisk

Sirgjooneline ja keeruline

Esmaspäev, 25 Jaanuar 2021 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 25.jaanuaril kell 18:00
Sirgjooneline ja keeruline. Maagia toob ruumi Andrei Kulagin. Millest sõltub kellegi jaoks, kas elu või mõni olukord on lihtne või siis keeruline. Kuidas see kõik kellegi jaoks laheneb või siis mitte. Mind on võlunud Möbiuse leht, mis on ainulaadne ühe serva ja ühe poolega pind. Sellest ainulaadsest nähtusest olen saanud väga erinevaid loogika ja kujundite seoseid. Kasutades eri värve ja mitmeid erinevaid pindu kokku liimides ja uuesti pooleks lõigates toimub mitte tavapärane uute kujundite teke ja värviliste pindade uus jaotus. Igaühel võimalus kaasa elada või lüüa. Palun läbi lugeda, mõtteid lisada või midagi juurde küsida. Koosolek võiks võtta praktilisema tegevuse vormi. Lisan tutvustuseks ühe lingi:https://www.smithsonianmag.com/science-nature/mathematical-madness-mobius-strips-and-other-one-sided-objects-180970394/

Kui mahti saame, põrnitseme ka Ultra 3-D pilte. Ultra 3-D pildid tunduvad esmapilgul koosnevat juhuslikest mustritest või värvilistest pintslilöökidest. Kui vaatleja neid osavalt põrnitseb, võivad pildid muutuda tähelepanuväärse sügavusega detailseteks piltideks. Illusioon on nii veenev, et näib, et vaatleja võib pildisse siseneda.
 
Kohtumine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Andrei Kulagin
Peeter Lepisk

Mis on esoteerika vaimsel rajal astuja jaoks?

Esmaspäev, 18 Jaanuar 2021 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 18.jaanuaril kell 18:00:
Mis on esoteerika vaimsel rajal astuja jaoks?
 
Miks on modernse maailmamõistmise juures eestlased kasvanud nii esoteerikalembesteks? Mida tähendab esoteerika vaimsel rajal astuvate inimeste jaoks, mida nad selle sõnaga tähistavad? Mille järel käiakse Lektooriumi-laadsetel koosviibimistel? 
Arutelu inspireerib Tartu Ülikooli Usuteaduskonna religioonisotsioloogia kaasprofessor Lea Altnurme
Lea on trükiootel uurimuskogumiku "Mitut usku Eesti. Esoteerika." kaasautor. Aastate jooksul on ta intervjueerinud paljusid vaimureid, nende hulgas ka mitmeid Lektooriumi ringidest tuntud tegelasi. Arutelu käivitamiseks teeb Lea kokkuvõtte kogumiku olulisematest teradest. Järgneb aruteluring. 
 
Kohtumine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Lea Altnurme
Peeter Lepisk

Kuidas maalida tulevikku

Esmaspäev, 11 Jaanuar 2021 18:00

Kuidas maalida tulevikku
Keskkonnataju kontrollib geene. Geen on joonis, projekt. Tuleviku kavandamiseks saavad valitud sellised projektid, mis olemasolevat maailmapilti toetavad. Aju loob maailmapildile kohase kehakeemia.
 Armastad- kehasse paiskuvad kasvuhormoonid. Oled hirmul- stressihormoonid sunnivad keha kaitsesse ja vaigistavad immuunsüsteemi. Ei ole võimalik elada korraga kasvus ja kaitses.
Sinu maailmapilt on maailmaga kooskõlas- oled loomas maapealset Taevast. 
Sinu maailmapilt on maailmaga vastuolus- oled loomas  maapealset Põrgut. Vaatamata sellele, et sul on justkui head kavatsused...
-dr. Bruce Lipton.
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 11.jaanuaril kell 18:00
Kuidas maalida tulevikku.
 
 
Hetkel, mil maailm tundub olevat inimkonnaga tülis, ei peaks tegema kurja, kui arutleda selle üle, kas tülile on lahendusi ja missugused need võiksid olla.
 
Arutelu inspireerivad ja tulevikumustrit aitavad kokku panna:
* armas film Lektooriumi varasalvest "Tulevikku maalimas" (Hay House 2012, 48 min., eestikeelsed subtiitrid)
*Kohalolijate asjakohased mõtisklused ja mõistulood.
*Meenutused varasemate esmaspäevaõhtute taipamistest.
 
***
Inimene võib tegeleda kõige automaatsega- magada, süüa, seksida, töötada... Loomalikul tasandil ei ole tal eriti valikuid.  Keha on loomne ja loodus on selle õigesti programmeerinud- inimene ei saa loomalikus maailmas eriti midagi muuta.  Kui tal kui loomal oleks vaba aeg, kasutaks ta seda ainult enda kahjustamiseks... Loomaliku tasandi tegemistele ilmneb tähendus alles siis, kui inimene leiab tähenduse oma elule. Tähendus ei väljendu inimese loomalikul tasandil. Keha ei saa väljuda loomalikult tasandilt, aga "mina" saab. On võimalik tajuda oma Mina tasand kõrgemal- vaimses maailmas. 
Inimest ei ole võimalik veenda egoismist loobuma. Egoismi ei saa võita... teda saab ainult parandada. Loodus ütleb, kuidas: olen õnnelik sellest, et teine inimene on õnnelik. Kui seda seadust rikume, meid pekstakse. 
 Iga rakk on egoistlik, kuid mõistab, et selleks, et elada, tuleb olla organismile kasulik. Inimeses peab sündima mõte, et ta on osa tervikust ja peab õppima armastama. Sellega tõmbame enda poole kõrgema armastuse jõu ja see muudab meid. 
"Mina" jääb pärast siitilmast minekut alles, tegele selle lihvimisega, mitte mateeria ja muu loomalikuga.  
Järgmisel tasandil teadvustad endale oma loomuse nõrgad kohad, aga sul ei ole nende parandamiseks enam midagi võimalik teha. Saad aru, et on maailmas palju ilusat, aga sinu loomuse piiratuse tõttu puudub sul sellele ligipääs. Praegu on võimalik kasvada. Lõpuks ka võimalik ennast "endast" välja rebida ja elada ainult praeguses hetkes.
Inimese vabadus seisneb eelkõige oma egoismist ülesaamises. See, mis sind täiega valitseb, peab hakkama sulle alluma. 
Tõuseme loomaliku tasandi egoismist inimliku egoismi tasandile. See on juba vaimne tasand. Järgmistel põlvkondadel säilib side vanematega vaid siis, kui esinevad mingid ühised vaimsed eesmärgid. Kui inimene leiab oma elusihi, saab ta ühineda sarnase sihiga inimestega, et seda ellu viia. Vanemad ja lapsed e.loomalik osa ei puutu siin asjasse. Oluline on Looja avastamine ja teadvustamine... see on omavahelise sideme ja armastuse teadvustamine. Kui ühist eesmärki ei leita, ei seo lapsi ja vanemaid miski.
Viirusejärgses maailmas oskavad inimesed näha mateeriast läbi. Materiaalse ega staatuse põhjal ei anta enam hinnangut. Vaadatakse läbi prisma, mis temast kui inimesest tolku võiks olla. Kuidas ta saab aidata ühiskonnal liikuda ühinemise suunas. See, kes oma kasulikkust ühiskonnale oskab välja tuua, saab ühiskonna poolt ka vääriliselt hinnatud. Väärtuslikuks saab inimene, kes endast annab, ühendab, selgitab, juhib, edasi nügib... ühiskonna kui ühtse hinge suunas. 
  -Mihhail Laitman
***
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Peeter Lepisk

Rait Reemets  

Armastus, kõiksus

Esmaspäev, 21 Detsember 2020 18:00

Armastus, kõiksus
Kõik me sünnime armastuse jaoks, see on olemise põhimõte ja selle ainus eesmärk.
Benjamin Disraeli
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 21. detsembril kell 18:00

Armastus, kõiksus.
 
Lektoorium on jällegi armastuses. Seekord veidi teises võtmes.
Parim, mida loomake saab teha, on elada loomakesena, kes on igati kooskõlas looduse ja Kõiksusega.
Võrreldes paljude inimeste eluga tundub loomade maailm vägagi arukana.
Loomad ei ole läinud oma allikast nii tohutult kaugele, nad ei ole langenud vormidega samastumise lõksu nagu inimesed.
Võrreldes neurootilise inimesega on iga loom juurdunud oma olemusse. Ta elab täielikult iseendana, püüdmata olla keegi teine.
Suurem osa loomadest elab mõttevabas seisundis.
Paraku ei ole inimese saatuseks tagasi loomaseisundisse vaibuda.
Meil tuleb tõusta mõtetest kõrgemale.
Vabaneda mõttemasina ülemvõimu alt, mõtlemise ohvriks olemisest.
Kasutada mõtlemist siis, kui see on tarvilik.
Kui elu esitab väljakutse ehk praeguses hetkes toimub mingi sündmus,
peitub lahendus avaras erksa tähelepanu seisundis, kus ei ole mõtteid ega hinnanguid.
Sina Kõiksusena vaatled tekkinud olukorda erksas elusas vaikuses.
Sündmus saab endale Sinu täieliku tähelepanu, selles vaatluses toimetab kõrgem intelligents.
Erksa vaikuse ruumist kerkib spontaanne liigutus või mõte, mis juhatab asjakohaselt tegutsema. -Eckhart Tolle
 
Arutelu inspireerib Eckhart Tolle videoseminar „Vaikuse toomine igapäevaellu“
(Eckhart Teachings 2004, 96 min., eestikeelsed subtiitrid)
 
Ants Võrumaalt tuleb ka läbi.
Kokkusaamine kestab 4-4,5 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk 

Andmise rõõm ja saamise rõõm

Esmaspäev, 07 Detsember 2020 18:00

Helping others is the way we help ourselves.
Ophra Winfrey
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel esmaspäeval 7.detsembril kell 18:00
Andmise rõõm ja saamise rõõm.
 
2006  vallutas maailma kultusfilmiks saanud dokumentaal “The Secret”, õpetades positiivset mõtlemist rakendades oma elus ohjasid enda kätte haarama.  Lühidalt tutvustas see maailmale külgetõmbeseadust, mille kohaselt meie mõtted loovad meie maailma ja see, millest me mõtleme, defineerib lõpuks meie elu reaalsuse kogemuse. Mis sellele järgnes, on kõigile Lektooriumi osalistele hästi teada ja erinevate nurkade alt palju tähelepanu saanud. 
 
Seekord vaatame paar kuud tagasi ilmunud uut “osa”. Mängufilm The Secret: Dare to dream 1 h 47 min.
 
NB! Subtiitrid on Inglise keelsed!
 
Järgneb aruteluring, kus vaatame olukordi, kus oleme kellegi elus selleks inimeseks, läbi kelle tema universumisse paisatud taotlused ja soovid selle elukogemuse reaalsuseks saavad. Vaatame ka veidi tagasi ja tuletame meelde, jagame, kuidas kellegi jaoks universumi baasseadus- külgetõmbeseadus tema elu kas teadlikult või mitteteadlikult juhtinud on ning kuidas keegi on selle seaduse praktikas rakendamises meistriks saanud.
 
***
Inimene võib tegeleda kõige automaatsega- magada, süüa, seksida, töötada... Loomalikul tasandil ei ole tal eriti valikuid.  Keha on loomne ja loodus on selle õigesti programmeerinud- inimene ei saa loomalikus maailmas eriti midagi muuta.  Kui tal kui loomal oleks vaba aeg, kasutaks ta seda ainult enda kahjustamiseks... Loomaliku tasandi tegemistele ilmneb tähendus alles siis, kui inimene leiab tähenduse oma elule. Tähendus ei väljendu inimese loomalikul tasandil. Keha ei saa väljuda loomalikult tasandilt, aga "mina" saab. On võimalik tajuda oma Mina tasand kõrgemal- vaimses maailmas. 
Inimest ei ole võimalik veenda egoismist loobuma. Egoismi ei saa võita... teda saab ainult parandada. Loodus ütleb, kuidas: olen õnnelik sellest, et teine inimene on õnnelik. Kui seda seadust rikume, meid pekstakse. 
 Iga rakk on egoistlik, kuid mõistab, et selleks, et elada, tuleb olla organismile kasulik. Inimeses peab sündima mõte, et ta on osa tervikust ja peab õppima armastama. Sellega tõmbame enda poole kõrgema armastuse jõu ja see muudab meid. 
"Mina" jääb pärast siitilmast minekut alles, tegele selle lihvimisega, mitte mateeria ja muu loomalikuga.  
Järgmisel tasandil teadvustad endale oma loomuse nõrgad kohad, aga sul ei ole nende parandamiseks enam midagi võimalik teha. Saad aru, et on maailmas palju ilusat, aga sinu loomuse piiratuse tõttu puudub sul sellele ligipääs. Praegu on võimalik kasvada. Lõpuks ka võimalik ennast "endast" välja rebida ja elada ainult praeguses hetkes.
Inimese vabadus seisneb eelkõige oma egoismist ülesaamises. See, mis sind täiega valitseb, peab hakkama sulle alluma. 
Tõuseme loomaliku tasandi egoismist inimliku egoismi tasandile. See on juba vaimne tasand. Järgmistel põlvkondadel säilib side vanematega vaid siis, kui esinevad mingid ühised vaimsed eesmärgid. Kui inimene leiab oma elusihi, saab ta ühineda sarnase sihiga inimestega, et seda ellu viia. Vanemad ja lapsed e.loomalik osa ei puutu siin asjasse. Oluline on Looja avastamine ja teadvustamine... see on omavahelise sideme ja armastuse teadvustamine. Kui ühist eesmärki ei leita, ei seo lapsi ja vanemaid miski.
Viirusejärgses maailmas oskavad inimesed näha mateeriast läbi. Materiaalse ega staatuse põhjal ei anta enam hinnangut. Vaadatakse läbi prisma, mis temast kui inimesest tolku võiks olla. Kuidas ta saab aidata ühiskonnal liikuda ühinemise suunas. See, kes oma kasulikkust ühiskonnale oskab välja tuua, saab ühiskonna poolt ka vääriliselt hinnatud. Väärtuslikuks saab inimene, kes endast annab, ühendab, selgitab, juhib, edasi nügib... ühiskonna kui ühtse hinge suunas. 
  -Mihhail Laitman
***
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Teadlikud lähedased suhted mitme partneriga.

Esmaspäev, 23 November 2020 18:00

Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 23.novembril kell 18:00:
Teadlikud lähedased suhted mitme partneriga. Kuidas jõuda avatusel, aususel, autentsusel, hoolivusel, toetamisel, siirusel, armastusel põhineva teadliku suhteni mitme lähedase partneriga? Kuidas need toimimas hoida?
 
Tavapäraselt arvatakse, et kui jutt on avatud suhetest, siis ilmselt käib see nii, et mees käib naistes, et rahuldada on vajadust seiklemise, uudsuse, seksi järele. Võibolla põgenetakse koduste väljakutsete eest või käitutakse lihtsalt lapsikult ja toorelt. Võib ka nii olla. Üldine arvamus tundub olevat, et avatud suhe on midagi sellist, kus igaüks teeb seda, mis pähe tuleb, siis kui tahab. Seksitakse paljude partneritega ning tõenäoliselt on oma paarisuhe karile jooksnud ja probleeme palju. Missugune on tegelikkus?
 
Vähe räägitakse toimivatest avatud suhetest, ning sellest, kui hästi need meie elu toetada võivad.
Sellised suhted on kindlasti olemas. Teadlikud avatud harmoonilised suhted, kus põhisuhte mõlemad pooled on teineteisega väga heas kontaktis, on reaalsus. Õnnelikud, hoitud ja austatud saavad olla kõik pooled - ka põhisuhte-välised inimesed.

 

Kuidas jõuda avatusel, aususel, autentsusel, hoolivusel, toetamisel, siirusel, armastusel ja mõistmisel põhineva teadliku suhteni mitme lähedase partneriga? Kuidas need toimimas hoida nii, et kõik osapooled on hoitud?

Tundub, et see algab iseendast. Kõigepealt peaksime me kõiki neid kvaliteete arendama iseendas. See algab täielikul aususel põhinevast suhtest iseendaga. Ma ei saa endale enam valetada. Alustan enda aksepteerimisest sellisena, nagu ma olen. Pean õppima ennast armastama, endast hoolima, ennast tundma nii heas kui halvas, oskama endaga veedetud aega hinnata ja nautida. Tean, et teen vigu ja proovin alati veidi paremini ning toetan ennast selles protsessis. Hoolitsen enda keha ja vaimu eest. Hoolitsen suhte eest iseendaga ning see peegeldub ka välismaailmas, kus proovin alati parimal võimalikul moel hoida ka suhteid teistega. 
 
Kui mu suhe iseendaga on suures plaanis välja kujunenud, stabiilne, tasakaalus, selge, suuresti konfliktivaba, saan ma hakata suhtestuma ka välismaailmaga ausal ja autentsel viisil.
Saan luua olemuslikul tasandil uusi lähedasi ja pikaajalisi sõprussuhteid inimestega, kellest väga hoolin, ning need võivad areneda ka väga sügavateks. Minimaalselt nii sügavateks, kui mu suhe iseendaga, kuid ilmselt koostöös veel sügavamateks. Saame aidata seda laadi usalduses ka teineteisel jõuda uute taipamisteni iseenda kohta, kasvades olemuslikult paremateks inimesteks. Nendes suhetes on tihtipeale palju hoitust, lähedust ja intiimsust, kuid mitte tingimata seksi. 
 
Olles samaaegselt pikaajalises suhtes ning tuues ühisesse maailma kas kolmanda ja/või neljanda või siis omapäi leides lähedase, kellega mõtteid, tundeid ja intiimsust koos kogeda, võime avastada tunnetuslikul tasandil uusi maailmu,  muutunud teadvuse seisundites saada taipamisi enda kohta ning leida elu väljakutsetele lahendusi seal, kus tavapärased lahendused ei tööta.
 
Arutelu inspireerimiseks ja konteksti loomiseks vaatame filmi “Vicky Cristina Barcelona” 2008 1 h 34 min, eestikeelsed subtiitrid.
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Intiimsus

Esmaspäev, 16 November 2020 18:00

Ole armastusest kõrvuni joobunud, kuna armastus on ainus, mis tegelikkuses eksisteerib. Tõeline intiimsus tekib seal, kus üks annab armastust ja teine võtab seda vastu"
Rumi
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva sõnumi seminariruumides esmaspäeval 16.novembril kell 18:00: Intiimsus.
Seekord piilume teki alla. Arutleme, kui oluline on intiimsus suhtes, kas füüsiline lähedus peegeldab suhte tegelikku olukorda. Seksuaalsuse ja sensuaalsuse teemad on intigeerivad, aga sageli vürtsitatud ka häbi või süütundega.
  Kuidas luua suhet, kus mõlemad partnerid tunnevad ennast rahuldatult? 
Räägitakse, et mehed ja naised on erinevatelt planeetidelt, kas tõesti on meeste ja naiste vajadused lähisuhtes niivõrd erinevad? 
Kui tunned, et see teema kõnetab just Sind, siis tule kindlasti. Tulla võid üksinda, partneri või sõbraga. 
Arutelu inspireerimiseks soojendavad teema üles Eliia, Rait ja Peeter.
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
Kohtumiseni,
Eliia Laats
Rait Reemets


Peeter Lepisk

5278539

Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?

Esmaspäev, 09 November 2020 18:00

Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?
Hakka iseendaks, siis pole Jumal ega Kurat enam tähtsad.  
Tingimustes, kus südame soovid võivad saada sinu olemuse reaalsuseks,
koguneb vägi, mida miski ei suuda hävitada.
Siis lähed tagasi ellu ja kohtud seal jõududega, mis juhatavad sulle kätte sinu koha.
-Georgi Gurdžijev
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva sõnumi seminariruumides esmaspäeval 9.novembril kell 18:00:
Kas mu teadlik töö ennast olemuslikult arendada kannab ka vilja või lähevad kõik pingutused isiksuse kasvule? Kuidas vahet teha?
 
Inimene ei ole kunagi väga pikalt sama, kes ta oli eile, kuu või aasta tagasi.
Arutledes teemade üle, mille üle oleme justkui alles arutlenud, käib jutt hoopis teisest asjast, kuna me ise ei ole enam samad. Pidevalt täiustuvad isiksus ja olemus, ideaalis samas tempos, annavad meile järjest suurema võime näha sügavamale ja selgemalt. 
 
Katkend raamatust “Imelise otsingul”, Pjotor Uspenski, Eesti Transpersonaalne Assotsiatsioon, 2013
 
“Vahel, kuigi väga harva, ja mõnikord, kui seda kõige vähem oodatakse,
osutub inimese olemus täiesti täiskasvanuks ja arenenuks isegi arenemata
isiksuse korral ning sel juhul ühendab olemus kõik, mis inimeses on tõsine
ja tõeline.
Kuid nii juhtub väga harva. Tavaliselt osutub inimese olemus primitiivseks,
metsikuks ja lapsikuks või lihtsalt rumalaks. Olemuse areng sõltub tööst iseendaga.
Väga tähtis moment töös iseendaga saabub siis, kui inimene hakkab
tegema vahet oma isiksuse ja oma olemuse vahel. Inimese tõeline `mina`, tema 
individuaalsus, võib kasvada ainult tema olemusest. Võib öelda, et inimese
individuaalsus on tema olemus, suureks kasvanud, küps. Kuid olemusele kasvu-
võimaluse andmiseks tuleb enne nõrgestada pidevat survet, mida talle avaldab 
isiksus, sest olemuse kasvu takistused on isiksuses.”
 
Arutelu inspireerimiseks ja taipamiste jagamiseks vaatame filmi
Gurdžijevi eluteekonnast “Meetings with remarkable men” 1979
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed ja suupisted.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10€.
 
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Eneseteostus

Esmaspäev, 02 November 2020 18:00

For what is a man, what has he got?
If not himself then he has naught
To say the things he truly feels
And not the words of one who kneels
-Paul Anka
*
Kui inimesel pole iseennast, pole tal mitte midagi.
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides esmaspäeval 2.novembril kell 18:00:
Eneseteostus
Abraham Maslow' järgi asub eneseteostus inimvajaduste hierarhia püramiidi kõrgeimal tasemel. Enne seda on vaja rahuldada füsioloogilised vajadused, saavutada turvatunne, rahuldada armastus- ja kuuluvusvajadust ning pälvida tunnustus. Peep Vain on eneseteostuse kohta kasutanud väljendit „oma potentsiaali realiseerimine“ pidades silmas enda annete välja arendamist ning parimate võimalike tulemuste saavutamist. Samuti kasutab ta väljendit „saada iseenda parimaks versiooniks“. https://edasi.org/31177/peep-vain-eneseteostus-kui-liikuv-marklaud-keset-elu/
Enamasti peetakse eneseteostusest rääkides silmas kõrget ametialast või loomingulist professionaalset taset. Kas see on põhjendatud ja piisav? Millist väärtust loob eneseteostus? Kas eneseteostus on nö.“asi iseenesest“ või peaks/võiks täielik eneseteostus looma mingisugust olulist väärtust? Ehk peaksime hoopis rääkima eneseteostusest Inimesena? Mida võiks sisaldada oma maksimaalse potentsiaali realiseerimine Inimesena? Tegelikult on neid eneseteostusega seotud küsimusi veel palju. -Terje Saame esmaspäeval kokku ja proovime üheskoos esitada õigeid küsimusi ning leida neile ka vastuseid!
 
 
Kokkusaamine kestab 3-4 tundi.
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Terje Oden
Peeter Lepisk

Milline on hästi toimiva suhte valem ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?

Esmaspäev, 26 Oktoober 2020 18:00

«Õige armastus pole suuteline kõnelema, sest tõeline tunne avaldub pigem teos, kui sõnades.» William Shakespeare
Lektooriumi aruteluõhtu täna, esmaspäeval 26.oktoobril kell 18:00 Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi seminariruumides: 
 
Milline on hästi toimiva suhte valem  ja mis kindlasti sellesse valemisse ei kuulu ning kuidas on võimalik koos kriisidest läbi tulla?
 
Mis on mõnusas harmoonias toimivas suhtes, mis voolavalt meid igapäevaselt saadab, teisiti? Kuidas ikkagi osadel see nii hästi välja tuleb? Miks paljudel juhtudel suhted lagunevad? Kas tänapäeval pingutatakse vähe või pingutatakse vales kohas, et ühist loomist hoida? Mida teha, kui väärtused isiklikul tasandil muutuvad ja tekib tunne, et meil pole enam miskit koos teha? Mis tegelikult meie sisemaailmas toimub? Kas oleme tegelikult kaotanud sideme iseendaga või oleme vastupidi just rohkem valinud hoopis iseennast? Kas on vaja suhtest loobuda, kui valime uuesti iseennast?
 
Pikutan siin oma magamistoas, on esmaspäeva hommik. Mu armastatu on just tööle läinud, ning tunnen meeletut tänulikkust, et ta minu elus olemas on. Mõtisklen kõigi nende katsumuste üle, mis me koos ületanud oleme ja kuivõrd palju meie suhe sügavamaks ja tugevamaks on kasvanud. Teineteise mõistmine on jõudnud uuele tasaemele. Peale 10 aastat kestnud kooselu, peale lõputut leppimiste ja mitteleppimiste  jada, tundub kõik oluline lahendatud olevat. Elame harmoonias. Lähen sukeldun ka ise oma töistesse tegemistesse ja uuesti kohtume omavahel juba õhtul.  Kallistame teineteist, võtame veidi aega iseendale, jagame päeval toimunut ja sellest saadud taipamisi, jagame oma elu. Poeme koos teki alla, kaisutame ja uinume, et uus päev ühist loomingut saaks uue energia pealt toetust.
 
Mitte muidugi alati. Igal mündil on ka teine pool.
 
Päeva peal on omajagu kogunenud. Ei saa isegi aru, et mis mul viga on, kuid tunnen, et Ma ei ole päris mina ise. Miskit on nihu, kuid aru ei saa. Õhtul kohtudes on õhus tunda elektrit. Taipan, et tegelikult tundsin seda intuitiivselt juba päeval. Mõlemad oleme väsinud ja kurnatud. Oma sisemaailmast üles kerkinud rajud tunded või mõtted on õhtul kohtudes harmoonilise suhte äkitselt suureks orkaaniks muutnud. Ütleme teineteisel asju, mis teevad haiget, oleme külmad ja hoolimatud, ning igal pool mujal tundub parem olevat. Magama minnes väldime kontakti, haudvaikus ruumis on küllastunud külmadest õhuvoogudest. Uinume raskusega, üks ühel pool voodi serva, teine teisel pool. Hommik algab raskusega…
 
Tundub, et paljudel meist mööduvad aastad konfliktide saatel. Järjest väheb tahetakse konflikte ja samas pinged kogunevad. Energia koguneb ja vallanduvad orkaanid muutuvad järjest võimsamateks. Meie mikromaailmas tekib globaalne kriis. Kriis, mis on oma olemuselt suurim väljakutse suhtele üldse. Mööduvad aastad ja kuidagi tuleme sellest läbi. On see siis mingis pimedas usus, et tunneli lõpust hakkab lõpuks valgus paistma või on meil hoopis visioon ja teadmine, et nii asjad käivadki. Orkaan on vaibunud ja troopikas loodus lokkab.
 
Aga mida teha, kui suhe on justkui laiali läinud. Üks pool on kodust ära läinud, varad on jagatud, lapsed on jagatud ja möödas on võibolla, et isegi juba 3 aastat, siis kuna see lõpp tegelikult käes on? Mõnikord unustame, et koos loodud reaalsusel, mis on kestnud 5, 7, 10, 15, 20, 25 aastat, on tohutult suur väärtus. Ehk isegi kõige suurem väärtus üldse peale armastavat, hoolivat ja autentsest suhet iseendaga. Tundub, et tegelikult on üks kriisi osa see, et laseme kõigest olevast “korraks” lahti, taastame oma suhte iseendaga ja ennast leidnuna saame ka koos jälle edasi minna.
 
Arutelu inspireerimiseks vaatame filmi “P.S. I love you”(2007) https://www.imdb.com/title/tt0431308/?ref_=fn_al_tt_1 
 
Tuleme kokku, kuulame hoolega teisi ja jagame ehk ka veidi oma lugusid, taipamisi ja kogemusi :)
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk

Õige mees ja hea naine.

Esmaspäev, 19 Oktoober 2020 18:00

Õige mees tahab heale naisele õiget head teha.
Õige mees teeb seda, mida hea naine tahab.
Hea naine tahab õiget asja.
-Andres Luure armastuse-filosoofiast
 
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 19.oktoobril kell 18:00

 

Õige mees ja hea naine.

 
Õhtu peaesinejateks on seekord kohalolijad ise.
Soojenduseks vestlevad Rait ja Peeter sellest, mis hakkab toimuma siis, kui kokku saavad õige mees ja hea naine 
ning missuguseks kujunevad suhted siis, kui pole õiget meest ega head naist.    
Seejärel kuulame meeste mõtteid ja taipamisi sellest, missugune on nende arvates üks hea naine.
Lõpuks räägivad naised oma arvamustest ja tähelepanekutest selle kohta, missugune on üks õige mees.
Järgneb aruteluring.
 
Pausi ajal tassike teed .
Soovitav osaluspanus 10-15€
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Kohtumiseni!
Rait Reemets
Peeter Lepisk
 

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?

Esmaspäev, 12 Oktoober 2020 18:00

Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Selleks, et paigal seista, tuleb üha kiiremini joosta.
-Alice
Lektooriumi aruteluõhtu Tartus Gildi 3 teisel korrusel Heliseva Sõnumi ruumides
esmaspäeval 12.oktoobril kell 18:00
Kuidas ja miks ennast armastada? Mis see enesearmastus on?
Häälestumist  ja jagamisväärseid taipamisi inspireerib armastusfilm "Milleks unistused võivad saada"? (What dreams may come) 1998, 109 min., eestikeelsed subtiitrid.
Minu armastus on kõikvõimas alles siis, kui ma ei proovi sellega maailmu endale meeldivaks muuta, vaid suudan armastada ISEGI SELLIST ebatäiuslikkust. Ja täiest hingest.
Järgneb aruteluring.
Kohtumine kestab ca. 4 tundi.
Pausi ajal tassike teed või kohvi.
Lahe on, kui ühiseks näksimiseks midagi suupärast lauale tood.
Soovitav osaluspanus 10-15€
 
***
Juba tundub, et olen päris heas kohas ja siis avastan, et panen endale päris korralikult puid alla. Märkan rohkem seda, kus eksin ja vähem seda, kui miski õnnestub.Tundub, et enesearmastusest on asi väga kaugel, kui sisemine kriitik mind sellisel määral nüpeldab. Võti tundub olevat leppimises sellise endaga,  nagu ma parasjagu olen. Leppimisest, aktsepteerimisest ja lubamisest on palju juttu olnud, kuid mis see tegelikult tähendab ja kuidas see käib?
Enesearmastust otsides vahtisin kuude kaupa peeglisse, kuid märkasin, et positiivsed afirmatsioonid ei  toimi, vaid kasvatavad hoopis viha ning mu sisemine hääl muutus veelgi valjemaks ja selgemaks. Väljendamaks seda, et lõpeta endale valetamine. Midagi sa ei armasta ennast!
Ehk leiame teeotsa iseennast hindama, väärtustama ja kes teab, ehk isegi armastama, luues selleks ühise vestlusõhtu, kus saame turvalises keskkonnas jagada kogemusi ja taipamisi enesega parema suhte loomisest ja selle hoidmisest.
-Rait  
***
Kuidas ma saan aru sellest, et armastan?
Eelkõige muidugi iseennast, sest ennast armastamata on "teiste" armastamine üks teesklus ja pettus...
Kas armastan just sellisena, nagu praegusel hetkel olen, mis ei tähenda seda, et enam ei ole kuhugi kasvada ja peaksingi sellisel kujul armastusväärseks jääma. 
 Kõigepealt tuleks kasvada päriselt mõistma seda, et väline maailm peegeldab minu sisemist maailma, ma näen välises iseennast. Siis saan muuta iseendas seda, mis välises maailmas mulle ei meeldi ja kasvada armastama praeguse hetke iseennast. Siis saab väline maailm mulle näidata minu kasvamist.  
  Jumalat, Loojat, Loodust, Teist Inimest... on võimalik kasvada mõistma just sellisena, nagu ta minu elus avaldub ja armastama teda kui iseennast.  
 Armastusele seatavad tingimused ja piirangud annavad vihjeid selle kohta, kui sügavale armastama olen jõudnud ja missuguses suunas edasi liikuda.   
  Mis tunded ja mõtted kerkivad, kui põrnitsen peeglist vastu vaatavale tüübile silma sisse ja ütlen talle "armastan Sind"?  
Kas saan ütelda, et armastan ennast, kui on mingid eluvaldkonnad või elusündmused, milles toimunut või toimuvat ma omaks ei võta, neid ignoreerin või nendest vabaneda püüan?
Rahulolematus ja ohvriseisund on armastuse  voolamise takistusteks. Ma ei ole oma haavade ohver. Haavad, sealhulgas ka lapsepõlvehaavad, on teeviitadeks, mis juhatavad märkama olulisi eluvaldkondi, mille tasakaalustamise ja tervikliku omaksvõtmise läbi saan kasvada lapsikust armastajast täiskasvanud armastajaks. 
  Täiskasvanud armastaja ei sea oma armastusele piiranguid ja tingimusi. Ta vastutab oma elu eest ise. Ta kohtab armastusega kõike, mida sisemised ja välised maailmad talle pakuvad. Loob, hoiab ja purustab, rõõmustab, kurvastab ja vihastab- armastusega.    
Ma ei pea olema ilus, armas ja hea ja..., selleks, et olla armastusväärne versioon iseendast.
Armastan heas ja halvas, õnnes ja õnnetuses... . Ma ei ole küll kogu aeg õnnelik, aga ma ei ole kunagi õnnetu.
Jah, minugi maailmas toimub ärritavaid sündmusi... Võibolla on need selleks, et mind proovile panna - kas isegi sellises olukorras suudan säilitada armastuse?
Kas isegi niisugust ennast suudan armastada?
Peeter
<<  1 2 3 [45 6 7 8  >>  
© 2023 MTÜ Lektoorium.